Xiaomi’yi Covid Bile Durduramadı! Apple’ı Geride Bıraktı

10 Aydır tüm dünya olarak boğuştuğumuz Covid 19 Virüsünün yarattığı global pandemi bir çok sektörü kötü etkiledi ve bu sektörlerin başında mobil pazar geliyor. Xiaomi ise gerileyen pazarda yükselişini sürdürüyor.

IDC Araştırma şirketi son yayınladığı rapor ile 2020 yılının son çeyreğinde akıllı telefon pazarındaki son durumu ortaya çıkardı. Rapora göre Xiaomi Pandemi sürecinden güçlenerek yoluna devam ediyor. Rapora göre Pandemi etkisiyle birlikte yılın 3. çeyreğinde mobil pazar geçen yılın aynı dönemine oranla %1.3 daralmış.

Gelin markaları tek tek mercek altına alıp yılın 3. çeyreğinde neler yapmışlar yakından bakalım.

Samsung:

Dünyanın en çok telefon satan firması unvanını bu yıl da koruyan firma geçen yıla oranla %2.9 büyüme kaydetmiş ve pazar payını %22.7 oranına kadar çekmeyi başarmış. Koreli firma 3 aylık süreçte tam 80 Milyon akıllı telefon satışına imza atarak mükemmel bir iş çıkarmış. Amiral gemisi cihazlarının satışından pek memnun olmayan firma A ve M serisi cihazlarıyla pazarı domine ediyor.

Huawei :

Amerika ile Çin arasındaki ticari savaşın günah keçisi olan ve Google başta olmak üzere bazı Amerikan şirketleriyle olan ilişkisi sekteye uğrayan firma “battı bitti artık ayakta duramaz” diyenleri utandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıla oranla kan kaybeden firma son yaptığı Mate 40 ailesi ile tanıttığı ürünler ve teknolojiler ile “ben daha ölmedim” dedi. Bakalım firma bu düşüşü durdurup stabil bir hale getirebilecek mi?

Xiaomi:

Haberimize konu olan Xiaomi ise muhteşem bir başarıya imza attı. Geçtiğimiz yıl %9.1 pazar payıyla 32.7 milyon telefon satışı gerçekleştiren firma bu yılın aynı döneminde pazar payını 13.1 oranına çekti ve 3 aylık süreçte 46 milyon telefon sattı.

Apple: Her ne kadar bu firmalar kadar telefon satmasa da Apple bu firmaların toplamından daha çok para kazanıyor. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Apple %10 gerilemiş ve pazar payı %11.8 seviyesine gerilemiş. Firmanın bu yıl tanıttığı iPhone 12 Mini iPhone SE 2020 gibi cihazlarla yükselişe geçmesi bekleniyor.

 

 

 

Xiaomi Telefonlar

Blogdan Haberler