/Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular2017-02-08T19:26:29+03:00

İlk Defa Xiaomi kullanıyorum ne yapmam lazım?

Eğer cihazınızı yurt içi garantili olarak aldıysanız her hangi bir işlem yapmanıza gerek kalmaksızın açıp kullanabilirsiniz. Yurt dışından (veya yurtdışından getiren birinden ) satın aldıysanız; öncelikle cihazınızın bootloader kilidini açarak global rom yüklemeli ve IMEI kayıt işlemlerini tamamlamalısınız.

 

 

Bootloader Kilidi Nedir?

Bootloader kilidi Xiaomi cihazlara dışarıdan müdahale edilmesini engelleyen bir güvenlik önlemidir. Bu kilit sayesinde cihazların stabilitesi korunarak, aracıların sattıkları cihazlara yükledikleri sahte/casus yazılımların önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Eğer ki cihazınızda Global ROM yüklü ise bu kilidin açılmasına normal şartlarda gerek yoktur. Ancak China ROM yüklü gelen cihazlara Global ROM yüklenmesi, cihazların root erişiminin açılması, custom recovery yüklenmesi, IMEI değişikliği gibi işlemler için bu kilidin açılması tavsiye edilir.

 

 

Bootloader Kilidi Nasıl Açılır?

http://en.miui.com/unlock adresine girerek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra yeniden aynı adrese girerek MiFlashUnlock uygulamasını indirebilir ve kilidinizi açabilirsiniz. Uygulama indikten sonra cihazınızı kapatın, ses kısma ve güç tuşlarına beraberce basarak açın. Tamirci android logosunu gördüğünüzde bilgisayara bağlayın ve MiFlashUnlock aracında anlatıldığı şekilde ilerleyin. Detaylı bir anlatım açın burada yer alan konuyu inceleyebilirsiniz.

 

 

Bootlader Kilidi Açılırken %50’de kalıyor. Nasıl Düzeltebilirim?

Bootloader kilidi kaldırılırken cihazınızda China Developer/Chna Beta ROM yüklü, başvuru yaptığınız ve onaylanan Mi Hesabının unlock yapacağınız cihazda kayıtlı ve bilgisayarınızın 64 bit olması gerekir. Bu 3 şarttan biri sağlanmadığı taktirde kilit kaldırma işlemi başarısız olacaktır. Bilgisayarım 32bit kilidi kaldırabilir miyim? Mi Hesabım farklı olsa kilidi kaldırabilir miyim? Telefonumda stable,global vs. Rom yüklü olsa kilidi kaldırabilir miyim ve benzeri soruların hepsinin cevabı hayırdır. Yukarıda açıklanan 3 şartın sağlanması zorunluluktur…

 

 

Global ROM ve China ROM nedir?

Global ROM uluslararası kullanım için hazırlanan içerisinde Çince ve İngilizce dışında diğer dillerin de bulunduğu ve google uygulamaları da dahil olmak üzere pek çok ülkede kullanılan genel uygulamaların bulunduğu MIUI versiyonudur. China ROM ise sadece Çin’de kullanmak üzere hazırlanmış olan ve bizlerin pek bilmediği ama Çin’de sık kullanılan servislerin bulunduğu (Weibo, youku vs.) dil seçeneklerinin son derece sınırlı olduğu MIUI versiyonudur. Eğer Çin’de yaşamıyorsanız kesinlikle Global versiyon yüklemenizi tavsiye ederim.

 

Daha ayrıntılı bilgi için : https://forum.miuiturkiye.net/konu/miui-versiyonlari-ve-anlamlari.7029/

 

 

Stable ROM ve Developer/Beta (Geliştirici) ROM nedir, farkları nelerdir?

Developer rom her iki haftada bir güncelleme alan, yeni gelişmelerin haftalık olarak yansıtıldığı ve test edildiği dolayısıyla bazı ufak tefek sorunların bulunabildiği roma verilen isim. MIUI ve Android konusunda tecrübeli kullanıcıların bu romu kullanmaları tavsiye edilir.

 

Stable rom ise haftalık olarak güncelleme almaz. Sabit bir güncelleme aralığı bulunmamaktadır. Bazen ayda bir defa güncelleme gelebilirken bazen bir kaç boyunca güncelleme almaz. Bu romlarda neredeyse hiç sorun yoktur. Sadece stabil olarak çalışan uygulamalar dahil edilmiştir, root erişimi bulunmamaktadır. Genellikle Android ve MIUI konusunda tecrübeli olmayan kullanıcılara tavsiye edilir.

 

Daha ayrıntılı bilgi için : https://forum.miuiturkiye.net/konu/miui-versiyonlari-ve-anlamlari.7029/

 

 

Rom versiyonlarından, hangi rom olduğu nasıl anlaşılır?

Versiyon numarasından bir romun Kararlı mı yoksa Developer (Beta) mı olduğu kolayca anlaşılabilir. Kararlı sürümün versiyon numarası harf-rakam karışımı olur. Developer yada diğer bir deyişle Beta sürümlerde ise önce yıl, sonra ay ve sonra da gün yazılıdır.Ayrıca kararlı bir sürümün yine Çin mi yoksa Global mi olduğunu da anlayabilirsiniz. Çin romlarında versiyon numarası içinde CI harfleri bulunur, Global versiyonda MI harfleri.

 

MiuiVersiyonlar.png

 

 

Multi ROM nedir?

Multi Rom, xiaomi.eu sitesinin, en.miui.com’da yayınlanan, içinde sadece Çince ve İngilizce dil dosyaları bulunan orjinal China romlarının içerisine diğer dil dosyaları ile Google Uygulama ve servislerini ekledikleri, gereksiz Çince uygulamaları çıkardıkları ve yine her hafta cuma günleri sitelerinden yayınladıkları romlardır. Global rom sürümleri bulunmayan cihazlar için xiaomi.eu sitesinin Multi Rom’ları yüklenebilir.

 

 

Fastboot rom nedir ve nasıl yüklenir?

Fastboot ROM kurulumu için aşağıdaki bağlantları ziyaret edebilirsiniz.

Resimli Anlatım İçin : https://forum.miuiturkiye.net/konu/xiaomi-cihazlar-icin-fastboot-rom-kurma.2085/

Video Anlatım İçin : https://forum.miuiturkiye.net/konu/mi-flash-tool-ile-fastboot-rom-kurulumu.3267/

 

 

Türkçe ROM nereden ve nasıl yüklenir?

Global MIUI versiyonlarının yaygınlaşması ile birlikte artık telefonlarınıza sadece Global versiyon kurmanız yeterli olacaktır. Ancak eğer cihazınız için yayınlanan Global versiyon bir ROM yoksa bu durumda Xiaomi çalışanı olmayan geliştiricilerin hazırlamış oldukları ROM’ları kullanmanız gerekebilir. Bu geliştiriciler içinden xiaomi.eu sitesi oldukça güvenilir ve stabil ROM’lar hazırlamaktadır. Bu romları yükleyebilmeniz için öncelikle telefonunuzda bootloader kilidi bulunuyorsa kilidi kaldırmanız ve custom recovery yüklemeniz gerekmektedir.

 

 

ROM Nasıl Yüklenir? Update (Güncelleme) nasıl yapılır?

Normal şartlarda cihazınızda bulunan güncelleyici uygulamasına girdiğinizde otomatik olarak mevcut son güncellemeyi göstermesi ve yüklemesi gerekir. Eğer güncelleme görünmüyorsa veya yeni bir ROM yüklemek istiyorsanız bu durumda yüklemek istediğiniz ROM dosyasını/Güncelleme paketini indirip telefonunuza kopyalayın. Güncelleyici/Updater uygulamasına girin sağ üst köşede yer alan üç noktaya tıklayın. Açılan menüden ‘güncelleme paketini seç’ seçenğini seçin ve indirmiş kopyalamış olduğunuz ROM dosyasını gösterin. Yükleme tamamlandığında telefonunuzu yeniden başlatın.

Videolu Anlatım İçin : https://forum.miuiturkiye.net/konu/updater-uygulamasi-ile-rom-kurulumu.3269/ Eğer cihazınızda orijinal ROM yüklü değilse bu durumda güncelleyici uygulamasını kullanarak ROM yükleyemezsiniz. Öncelikle custom recovery (CWM , TWRP vb.) yükledikten sonra recovery ekranından install zip seçeneği ile yükleme yapılabilir.

 

 

Google apps nereden ve nasıl yüklenir?

Eğer cihazınıza Global ROM veya Multi ROM kullanırsanız Google uygulamaları otomatik olarak yüklenecektir. Ancak China ROM kullanıyorsanız veya cihazınızda bu uygulamalar bulunmuyorsa gapps paketini el ile yüklemeniz gerekebilir. Bu durumda Android sürümünüze uygun gapps paketini indirdikten sonra yukarıda anlatıldığı şekilde güncelleme yapar gibi bu paketi yükleyebilirsiniz.

 

 

Romlar nasıl Türkçe yapılır?

Eğer ROM’u kendiniz Türkçeleştirmek isterseniz jbart programını kullanabilirsiniz.

 

 

Aktivitasyon yapamıyorum?

Telefon dilinizi İngilizce yaptıktan sonra yeniden deneyiniz. (Yurtdışına mesaj gönderileceği için faturanıza bir miktar ücret yansıyacaktır.)

 

 

Görüşme sırasında ekran kapanmıyor yada açılmıyor kapalı kalıyor.

Kullandığınız ekran koruyucu telefonunuzun yakınlık sensörünün üzerini örtüyordur. Ekran koruyucuyu çıkartıp yeniden deneyin.

 

 

Tema yükleyemiyorum?

Eğer MIUI v6,v7 veya v8 kullanıyorsanız telefonunuzdaki temalar uygulaması dışında başka kaynaklardan tema yüklemesi yapamazsınız. MIUI v5 kullanıyorsanız temalar uygulamasında yer alan çevrim içi temalardan seçebilir veya temayı hafıza biriminden yükle seçeneği ile telefonunuzda bulunan .mtz uzantılı dosyaları yükleyebilirsiniz.

 

 

Temalar uygulamasında çevrimiçi temaları göremiyorum / temalar yüklenemedi hatası alıyorum?

 

Temalar uygulamasında şu anda Türkçe ile ilgili bir problem bulunmakta. Cihaz dilini İngilizce yaptıktan sonra beğendiğiniz temaları yükleyebilirsiniz. Temalarınızı yükledikten sonra ise cihaz dilini yeniden Türkçe yaparak yüklemiş olduğunuz temaları kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

 

Google Play’den uygulama yüklenmiyor/yarım kalıyor/ Mobil verideyken indirme yapılmıyor.

İndirmeler uygulamasına girin ve ayarlardan mobil veri indirme sınırınızı sınırsız yapın. Android M veya üzeri versiyon kullanıyorsanız Google Play uygulamasına depolama izni vermeniz gerekmektedir.

 

 

Tek el moduna nasıl alırım?

Telefonunuzun alt kısmında bulunan sanal tuşlarda en sağdakinden sola doğru (ya da soldan sağa) hızlıca kaydırarak tek el moduna alabilirsiniz.

 

 

Yurt Dışında Satılan Xiaomi Ürünlerini Nasıl Alabilirim?

Türkiye’ye posta yada kargo yoluyla, benzersiz kimliğe yani IMEI numarasına sahip hiçbir cihazın yasal olarak girmesi mümkün değildir. Xiaomi telefonlarının pek çoğunun ülkemizde resmi satışı bulunmaması nedeniyle bu telefonlardan birine sahip olmak istiyorsanız; ya yurt dışı seyahatine gittiğinizde oradan satın alıp yanınızda getirmeniz ya da kaçak olarak satılan cihazlardan almanız gereklidir. Diğer Xiaomi ürünlerinin pek çoğunun (Power Bank, Kulaklık, Kılıf vb.) ülkemize girişinde ise -eğer kişisel kullanım için aldıysanız- her hangi bir sorun bulunmamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için forumumuzdaki Alışveriş Başlığını ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığının İnternet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Whatsapp, Viber, Gmail, Ezan Vakti vb. uygulamaların bildirimlerini/uyarılarını alamıyorum?

Güvenlik (Araçlar) Uygulaması → Güvenlik → İzinler → Otomatik Başlatma yolunu izleyerek uyarı almak istediğiniz uygulamaları ekleyin. Eğer hala bildirim alamıyorsanız aşağıdaki ayarları da kontrol edebilirsiniz.

  • Ayarlar > Bildirimler & Durum Çubuğu > Uygulama Bildirimleri >Uygulama Adı > Kayan Bildirimleri Göster > AKTİF Edin
  • Ayarlar > Bildirimler & Durum Çubuğu > Uygulama Bildirimleri >Uygulama Adı > Kilit Ekranında Göster > AKTİF Edin
  • Ayarlar > Kilit Ekranı > Bildirim Gelince Uyandır > AKTİF Edin
  • Güvenlik Uygulaması > İzinler > İzinler > Uygulama Adı > Açılır Pencere Bildirimleri AKTİF Edin.
  • Güvenlik Uygulaması > İzinler > Otomatik Başlatma > Uygulama Adı >AKTİF Edin

 

 

Market dışından indirdiğim temaları yükleyemiyorum? / Üçüncü taraf temaları desteklenmiyor hatası alıyorum?

WSM tools veya Xposed yükledikten sonra iFont modülünü yükleyip aktif etmeniz halinde sorununuz çözülecektir.

WSM Tools : https://mega.co.nz/#!Dd5TwYCI!Kz4bwof1ejhM1FxDHy5Y-RI_h-MycoN8n6PsGvDRyXs

iFont : https://mega.co.nz/#!CcQQBTCC!k5m4ptK6H-pQGygnywX_8ROk9hS8IbrWcqACjqJEXCg

 

2. çözüm ise Designer olmanızdır. http://designer.xiaomi.com/ adresinden başvuru yapıp designer olabilirsiniz. Gelen ekrandan formu doldurun (burada en önemli şey fotoğrafı çekerken elinizde bir kimlik bulundurup kendi fotoğrafınızı çekmeniz sadece kimliğin değil) ve gelecek cevabı bekleyin. Çince gelecek olan maili Google Translate ile çevirebilirsiniz.

 

Arama esnasında ekran kapanıyor, bir daha açılmıyor? Sürekli olarak Kulaklık Alanını Kapatmayın uyarısı görünüyor?

 

Telefonunuzun ekran üstünde yer alan alanda, hoparlörün yan tarafında telefonun yakınlık sensörü bulunuyor. Arama yapılıp telefon kulağa götürüldüğünde bu sensör yüzünüzü algılıyor ve arama esnasında tuşlara yanlışlıkla basılmasını engellemek için ekranı kapatıyor. Aynı zamanda bu sensör telefonu cebinizde taşırken yanlışlıkla açılıp istenmeyen işlemler yapılmasını engellemek için telefonu sürekli kilitli tutuyor. Eğer ki sensörlerin önü kapanmış ise (kırılmaz cam, toz, kir vb.) telefon sürekli olarak cebinizdeymiş gibi tepki verir ve bu ekranı görürsünüz. Veya arama esnasında ekran hemen kapanır ve çağrıyı sonlandıramazsınız, karşı tarafın kapatmasını beklemeniz gerekir. Çözüm ise sensörleri kapatan engeli ortadan kaldırmak. Ekran koruyucu çıkartabilir, kirlenmişse temizleyebilirsiniz. Eğer ayarları değiştirmek isterseniz de Ayarlar > Kilit Ekranı > Cepte Aramayı Önle (Cep Modu) ayarını kapatabilirsiniz