Xiaomi’nin 2020 Yılı 5G Planları Belli Oldu!

Pekin’de düzenlenen 5G konferansında konuşan Xiaomi Teknik Komite Müdürü Xiaomi’nin 2020-2025 arası 5G planları hakkında konuştu!

Konuşan yetkili Xiaomi’nin 2025 yılına kadar olan 5 yıllık süreçte Nesnelerin interneti ve akıllı telefonlarda 5G üzerine yoğunlaşacağını belirtti. En büyük ekosistem üreticilerinden birisi olan ve neredeyse hayatın her alanında ürünü bulunan Xiaomi için nesnelerin interneti ve 5G çok büyük önem arz ediyor.

Xiaomi ve 5G 

Xiaomi 5G ile ilgili ilk çalışmalarına 2015 yılında başlamış. 3GPP’de 5G standardizasyonunun geliştirilmesine katılan firma ilk 5G destekli telefonun AR-GE çalışmalarına ise 2017 yılında başlamış. Sonrasında ise geçtiğimiz yıl Mi Mix 3 modelinin 5G versiyonunu piyasaya sürecek ilk 5G destekli cihazı tanıtmış oldular. Takip eden süreçte Mi Mix Alpha Mi 9 Pro 5G cihazları da 5G destekli olarak piyasada görmeye başladık.  Hong Whei 5G ve Nesnelerin internetinin bizi bilgisayar ve internet çağından süper internet çağına geçireceğini iddia ediyor ve nesnelerin interneti için özel bir işletim sisteminin ortaya çıkacağını belirtmiş. Firmadan yapılan açıklama göre Xiaomi ekosisteminde şuanda aktif 196 milyondan fazla cihaz bulunuyor ki bu gerçekten inanılmaz bir rakam.

Etkinlikte paylaşılan diğer bir detay ise firmanın gelecek yıl ondan fazla 5G destekli akıllı telefonu piyasaya süreceği idi. Daha önce belirtilene göre Xiaomi 5G teknolojisini 285 Dolar fiyat etiketiyle orta seviyelere kadar getirmeyi düşünüyor.

Xiaomi Telefonlar

Blogdan Haberler