Xiaomi ve Nokia İş Ortaklığı ve Patent Anlaşmasına İmza Attılar

Emektar Nokia ve Yükselen yıldız Xiaomi arasında bugün imzalanan çok yıllık anlaşmayla her iki şirket sahip oldukları lisansları paylaşma kararı aldılar. Ayrıca Xiaomi işlem kapsamında Nokia’nın patent varlıklarını da satın aldı.

Nokia Başkanı ve CEO’su yaptığı açıklamada Rajeev Suri, “Xiaomi, dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden biri ve onlarla anlaşma sağladığı için çok mutluyuz” dedi. “Patent lisans alanındaki ailemiz içerisinde çeşitli stratejik projelerde birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

İş işbirliği anlaşması uyarınca Nokia, büyük web sağlayıcıları ve veri merkezi operatörleri tarafından beklenen yüksek kapasiteli, düşük güç gereksinimlerini sağlamak için tasarlanmış ağ altyapısı ekipmanı sağlayacak. Nokia ve Xiaomi, veri merkezi bağlantısı için optik taşıma çözümleri, Nokia’nın yeni duyurulan FP4 ağ işlemcisine dayanan IP Yönlendirme ve bir veri merkezi kumaş çözümü üzerinde birlikte çalışacaklar. Buna ek olarak, şirketler arttırılmış ve sanal gerçeklik ve yapay zeka gibi alanlarda daha ileri işbirliği fırsatlarını keşfetmeyi kabul ettiler.

30’dan fazla ülkede ve bölgede varlığı ile Xiaomi, yenilikçi teknolojileri yıkıcı fiyatlarla paketlenmiş akıllı telefonlarıyla ünlü. Akıllı telefonların ötesinde Xiaomi, önde gelen bir internet oyuncusu. Mi Ekosistemi IoT platformu, 60 milyon bağlantılı cihazı geçti ve Mi Ecosystem platformunda bugün 8 milyondan fazla aktif bağlı cihaz bulunuyor.

Xiaomi Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Lei Jun “Dünyaya daha heyecan verici teknolojik yenilikler sunmak isteyen bir şirket olarak, gelecekte Nokia ile daha yakın çalışma fırsatı bulduğumuzdan dolayı heyecan duyuyoruz” dedi. “Xiaomi, küresel teknoloji liderleriyle sürdürülebilir, uzun vadeli ortaklıklar kurmayı taahhüt ediyor: Nokia ile yaptığımız işbirliği, büyük, yüksek performanslı ağlar kurma ve yazılım ve servislerde güçlü bir güç oluşturma konusundaki liderliğini kullanmamızı sağlayacak; Tüm dünyadaki Mi fanlarımız en iyi kullanıcı deneyimini sunan daha dikkat çekici ürünler ve hizmetlere hazır olmalılar. “

Önceki Yazı

ZTE şaşırtıcı bir şekilde Blade V7 Plus’ı Duyurdu

Sonraki Yazı

Tüm Cihazlar İçin Çift Tıklama İle Ekran Kilitleme (Rootsuz)

12 comments

 1. halilmetekirikkale dedi ki:

  Bu ortaklıktan güzel sonuçlar doğabilir ki ümidimiz de bu yönde.Hayırlı olsun diyelim.

 2. Brznklc dedi ki:

  Sevdiğim iki marka tek çatı altında birleşiyor. Bu haber beni gerçekten de heyecanlandırdı (:

  MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 3. eviget dedi ki:

  Bu anlaşmadan sonra artık kamera konusunda rakiplerinden geri kalmayan Carl Zeiss lensli bir amiral gemi görsek keşke.

 4. DeeD dedi ki:

  Nokia' dan nefret ettiğim kadar hiç bir firmadan nefret etmiyorum. inşAllah xiaomi yi bozmaz bu iş.

 5. altanis dedi ki:

  Xiaomi'ye Nokia kasa sağlamlığı gelirse gerçekten muhteşem olur.Diğer taraftan Xiaomi'nin yenilikçi,sürekli daha ergonomik ve stabil cihazları da Nokia'ya ışık tutabilir.

 6. falcon253 dedi ki:

  Bu ortaklık sonucunda xiaomi telefonların resmi distribütörü nokia felan olsa bari de burda kesin bi güvencemiz olsa 😀

 7. ertanx dedi ki:

  Band 20 içinde anlaşma sağlamışlar mı? drunk~~

 8. ft81 dedi ki:

  Yalnız Nokia artık zeiss kullanmıyor. Kaliteden feragat ettiler.

  MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 9. ft81 dedi ki:

  Burada ilginç noktalarda var VR ve AI konusunda ortak çalışmalar yapacakları düşünülüyor. Ayrıca Nokia'nın Qualcomm çipsetlerinin yanında az oranda da olsa Xiaomi S1'e de yer vereceği düşünülüyormuş.(PocketNow: Mystery Nokia phone could soon pack Xiaomi's Surge S1 chip | Pocketnow) Bunların dışında bir diğer iddiada Nokia'nın Xiaomi'ye ABD piyasasına giriş için yardım edeceği. (Paul Thurrott‏ :Paul Thurrott on Twitter)

 10. jenniferMt dedi ki:

  Yönetim Notu : Bu mesaj içeriği nedeniyle yeniden düzenlenmiştir.

 11. ft81 dedi ki:

  Nokia telefonlarda zeiss yok dedim dün bugün Nokia ile Zeiss anlaşma yapmışlar 😀 Nokialara zeiss mercekli çift kamera yolda demek ki 😀

 12. Biakdift dedi ki:

  Yönetim Notu : Bu mesaj içeriği nedeniyle yeniden düzenlenmiştir.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.