Xiaomi MIUI 13’ün yeni özellikleri burada!

Xiaomi, geçenlerde Xiaomi MIX 4Mi 11 UltraXiaomi Mi 11 ProMi 11Mi 11 Lite 5GRedmi K40Redmi K40 ProRedmi K40 Pro+ ve 9 amiral gemisi cihazı için MIUI 13’ün kararlı testlerine başlamıştı.

Firma, Mi 10S üzerinde MIUI 13 uygulamalarının özelliklerini MIUI 12.5 üzerinde test etmeye devam ediyor. Bu yazımızda MIUI 13 ile eklenecek bazı yeni özellikleri sizlerle paylaşıyoruz. MIUI 13’ün ise 28-16 Aralık 2021 tarihinde tanıtılması beklenenler arasında.

Ekran Açık Kalma Süresi Bilgisi Kaldırıldı

Xiaomi cihazlarda, MIUI 12.5 tabanlı Android 12 ve MIUI 13 tabanlı Android 12 sürümlerinde ekran açık kalma bilgisini kaldırıldı. Ekran başındaki detayları hesaplamak için artık bir üçüncü taraf uygulaması kullanacağız.

Hava Durumu Süper Duvar Kâğıdı Kaldırıldı

MIUI 12.5 ile Xiaomi, Hava Durumu Süper Duvar Kâğıdı özelliğini ekler sadece MIUI 12.5 Enhanced ve MIUI 13 sürüm 21.12.4‘te kaldırılmıştır. Son olarak MIUI Temaları Uygulamasını V3.0.1.0 ile yükler yada güncellerseniz, bu özellik de sizin için kaldırılacaktır.

Dosya Yöneticisine Mi Drive Kısa yolu eklendi

Dosya Yöneticisi uygulamasında, dosyalarınızı Xiaomi Cloud ve Mi Drive’da görebileceksiniz. Bu kısa yola bastığınızda dosyalarınıza Mi Drive’da göz atabilirsiniz.

Belge Filigranı

Belgelerinizin fotoğraflarını kamera üstünden çektiğiniz dosyaların çalınmasını engellemek için filigran sistemi eklenmiştir. Belgelerin fotoğraflarına istediğiniz metni soluk bir formatta yazmanıza olanak da tanıyor.

Kritik Pil Seviyesi

Önceki sürümlerde, güncellemeden ilkin pilin %30 ve üstü şarj olması gerekiyordu. 21.12.4 sürümü ile bu limit %15‘e indirilmiş ve kritik süre aralığı azaltılmıştır.

Yeni MIUI 13 Başlatıcı Animasyonu

MIUI 13 başlatıcı ile, Başlatıcı simgelerinizi yüklemediğinde yeni animasyonlar görünecek. Bu animasyon gösterilirken ikonlarınız boş ekranda beklemek yerine ana ekrana gelmeye ve bir animasyon gösterilmeye başlıyor.

28 KASIM

Yeni Galeri Simgeleri

Xiaomi, yeni MIUI Galerisiyle, Mi Hesabı ile Eşitle bölümündeki simgelerde değişikliğe gitti. Yaklaşan MIUI 13 güncellemesi ile bu yeni değişimleri görebileceğiz.

Yeni Xiaomi Ana Sayfa Kullanıcı Arayüzü

Xiaomi’nin ev arayüzü, önceki sürüme nazaran daha net, daha mütevazi bir tasarıma güncelleniyor. Bu değişim yalnızca MIUI 13 için değil, Xiaomi Home’a ​​yüklenebilen tüm Xiaomi Android cihaz kullanıcıları da ilgilendiriyor olacak.

Akıllı Araç Kutusu

Videolar araç kutusu özellikleri yalnızca MIUI Video ve TikTok için mevcuttu, artık bu özelliği MIUI 13’te cihazlarımızda kullanabileceğiz.

Kamera Ayarlarını Koru

Bundan önceki versiyonda kamera üstünde herhangi bir kamera modunda kalıp çıktığımızda, yine uygulamaya girdiğimiz vakit standart olarak fotoğraf modu geliyordu. Ancak MIUI 13 ile bu problem çözüldü, kamera uygulamasından çıktıktan sonrasında, yine açtığımızda hangi mod seçilirse seçilsin, o ayar aynı kalıyor.

App Vault Kargo Takip Widget’ı

MIUI 12 ile gelen ve uygulama kasasından kargo takibine müsaade eden özellik hemen sonra MIUI 12’den kaldırıldı, MIUI 13 ile yine eklenecek. Bu özellik maalesef Çin kullanıcılarına hususi olacak.

Yeni Pil Isı Göstergesi

Pil sıcaklığı göstergesi MIUI 12.5 ile beraber gelir, pilin sıcaklığını Celcius olarak gösterir ancak şimdi MIUI 13 ile Celcius yerine Soğuk, Normal ve Sıcak olmak suretiyle üç durum gösterilecek.

Yeni Asistan Maskot

Bu özellik, kendi karakterimizi yaratmamıza ve bu da bir robotla değil, bir insanla konuşuyormuş şeklinde hissetmemizi sağlayacak. Maalesef ki bu özellik de Çin’e özel olacak.

Yeni MIUI Sağlık Kullanıcı Arayüzü ve Özellikleri

MIUI Health uygulamasının arayüzü, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için MIUI 13 ile tamamen değişiyor.

Galeri Kronolojik Kaydırma Çubuğu

Bu özellik, aradığımız fotoğrafı daha süratli bulmamıza destek olan MIUI Galeri uygulamasıyla beraber gelecek.

Yeni MIUI Temaları Arayüzü

Yeni Temalar arayüzü MIUI 13’te yer alacak bir öteki özellik olarak göze çarpıyor. Bunun yanında yeni süper temalarda geliyor.

MIUI 13 sizce nasıl bir arayüz olacak? Xiaomi ROM farkını ortadan kaldıracak mı? Düşüncelerinizi yorumlarda belirtmeyi ihmal etmeyin.

Xiaomi Telefonlar

Blogdan Haberler