Xiaomi ve Microsoft Stratejik Ortaklık Anlaşması İmzaladı!

Xiaomi ve Microsoft çeşitli alanlarda stratejik ortaklık anlaşması imzaladı.

Son yıllarda global bir marka olmak için çalışmalarını hızlandıran Xiaomi, bu bağlamda yeni atılımlarına devam ediyor. Avrupa ve Asya’nın çeşitli ülkelerinde fiziksel mağazalar açan Xiaomi, kürselleşme politikasını geliştirmek için yeni bir ortaklığa gitti.

Xiaomi ve Microsoft, 4 ana başlık altında stratejik ortaklık anlaşmasına imza attı;

  • Bulut Servisler
  • Taşınabilir Bilgisayarlar (Laptop)
  • Microsoft Cortana ve Xiaomi Hoparlörler
  • Yapay Zeka

Bildiğiniz gibi Xiaomi taşınabilir bilgisayar alanında oldukça kaliteli ürünleri kullanıcılarına sunuyor. Microsoft ile imzalanan anlaşma sonucunda yeni ürünlerin geliştirilmesinde, ürünlerin yeni pazarlara girişinde ve destek süreçlerinde Microsoft ortaklığı Xiaomi‘nin elini oldukça güçlendirecek.

Öte yandan anlaşma kapsamında Xiaomi‘nin hoparlörleri ile Cortana‘yı bir araya getirmenin detayları da tartışıldı. Bu bağlamda Xiaomi hoparlörlerinde bundan sonra akıllı asistan olarak Cortana kullanılabilir. Hatırlanacağı gibi Xiaomi‘nin akıllı hoparlörlerinde asistan Çince konuşuyordu ve küreselleşme politikası açısından eksi bir durum.

Ayrıca iki dev şirket yapay zeka alanında da birlikte çalışacak. Xiaomi‘nin donanım gücünü Microsoft‘un yapay zeka alanındaki yazılımları ile birleştirmek isteyen şirketler, IoT (nesnelerin interneti) alanında da işbirliği içerisinde olacaklar.

Önceki Yazı

Redmi Note 5 Pro’ya Yüz Tanıma Özelliği Geldi

Sonraki Yazı

Xiaomi, Google ARCore Programına Dahil Oldu!

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.