Xiaomi Mi Mix Alpha Piyasaya Çıkamıyor | Rüya Telefonu Yalnız Rüyamızda Göreceğiz!

Mi Mix Alpha Rüyası Bitti! 

Xiaomi’nin geçtiğimiz aylarda tanıtımını yaparak tüm mobil pazara gözdağı verdiği rüya telefon Mi Mix Alpha firmanın çıkış tarihi olarak belirttiği Aralık ayı geride kalmış olmasına rağmen hala piyasaya çıkamadı. Ürün piyasaya çıktıktan sonra gerek yurtdışı basınında gösterilen örnekler gerekse ülkemizde Mi Store açılışlarında gösterilen örnekler demo ürünlerdi ve çoğu fonksiyonları çalışmıyordu. Bizler iyimserlik yaparak sorunların Aralık ayına kadar çözüleceğini düşünürken işler pek olumlu gitmemiş gibi görünüyor.

Aralık ayı hedefini tutturamayan firmanın Mi Mix Alpha modelini tamamen sorunlardan arındırılmış ve her fonksiyonu çalışan bir hale getirip getiremediği veya ne zaman getireceği ise henüz belli değil. Bu noktada yabancı teknoloji basını Xiaomi yetkililerine yönelttiği sorulara cevap bulamamış. Sanıyoruz ki firma bu cihazı yapabileceğini göstermek için tanıttı ve bir gövde gösterisi yaptı. Mi Mix serisinin popülerliğini bu şekilde arttıran Xiaomi belki de yakın zamanda Mi Mix 4 modelini tanıtabilir 🙂

 

Mi Mix Alpha modelinin özelliklerini hatırlayacak olursak;

 

Xiaomi Mi Mix Alpha benzersiz ve muhteşem bir tasarıma sahip. %180 ekran kasa oranına sahip cihazın neredeyse hem önü hem arkası tamamen ekrandan oluşuyor. Arka kısımdaki dikey şerit içerisinde kamera şeritin altında ise sensörler bulunuyor. Bu şerit seramik malzemeden üretilmiş şerit üzerinde bulunan kameralar ise Safir cam ile korunuyor. Cihazın kasası tamamen havacılık sanayisinde kullanılan titanyumdan oluşuyor. Bu malzemenin iPhone modellerinde kullanılan Paslanmaz çelikten daha dayanıklı olduğunu belirtelim. Cihazın yan kısımları ekrandan oluşuyorken alt kısımlarda ise çok ince 2.15mm çerçeveler bulunuyor. Cihazın yan kısımları da ekran olduğundan üzerinde herhangi bir güç ve ses butonu bulunmuyor. Xiaomi bu konuya çözümü yan kısımları basınca duyarlı hale getirmekle çözmüş bu çözümü daha önce bazı konsept cihazlarda ve son olarak da Huawei Mate 30 Pro modelinde görmüştük.

Cihazın neredeyse her tarafı ekran olduğu için telefonu tutarken ekrana istemsiz dokunmalarda bulunmamız kaçınılmaz bir gerçek. Xiaomi bu konuda yapay zeka destekli bir çözüm bulmuş. O an ekranın o kısmına gerçekten dokunmak mı istiyorsunuz yoksa cihazı elinizde tutuyor musunuz tüm bunlar yapay zeka tarafından algılanıyor ve istemsiz dokunmaların önüne geçiliyor. Etkinlikte cihazın ayrıntılı özellikleri açıklanmadı ancak açıklanan özellikler bile beklentilerimizi karşılar nitelikte. Cihaz Snapdragon 855+ işlemci 12GB RAM 512GB Depolama 5G desteği ile gelecek. 4050 mAh bataryaya sahip cihazın pilini 40W hızlı şarj ile hızlı bir şekilde doldurabilmek münkün.

Kamera konusunda ise Mi Mix Alpha yine bir ilke imza atıyor ve 108MP çözünürlüğündeki  ISOCELL Bright HMX sensörünü kullanan ilk firma oluyor. Mi Mix Alpha tam 108MP çözünürlüğündeki kamerasıyla mu7hteşem netlikte fotoğraflar çekebiliyor. Firmanın belirtmesine göre 8 Kat yakınlaştırılmış fotoğraflarda bile kalite bozulmuyor. 1/1.33″ sensöre sahip kamera 12032 x 9024 pixel fotoğraflar çekebiliyor. Bu devrimsel kameraya iki kamera daha eşlik ediyor. 2x optik zoom yapabilen 12MP geniş açı kamerası ve 117 derece geniş açılı fotoğraflar çekebilen 20MP kamera cihazda bulunuyor. Bir süredir tepe model dahil Xiaomi cihazlarda göremediğimiz Optik görüntü sabitleme (OIS) bu cihazda kendisine yer bulmuş. Mi Mix Alpha modelinde bir ön kamera bulunmuyor çünkü arkaya kadar uzanan bu ekranı kullanarak arka kamera ile tam 108MP çözünürlüğünde özçekimler yapabiliyorsunuz. Dünyanın en iyi ön kamerasına sahip telefon an itibariyle Mi Mix Alpha olmuş durumda.

Yazılım konusunda Xiaomi cihazın tasarımına göre bir çok işlevsel fonksiyonu kullanıcılara sunuyor. Nubia cihazlarda olduğu gibi cihazla özçekim yapmak istediğinizde arkadaki ekran devreye giriyor. Ayrıca katlanabilir ekranlı cihazlarda olduğu gibi ön ekranda ne olursa olsun arka kısımdaki ekranı sanki başka bir cihaz ekranı gibi kullanabiliyorsunuz. Örneğin ana ekranda youtube videosu oynarken arka kısımdaki ekrandan evinizdeki cihazları kontrol edebilir taksi çağırabilir uçak biletinizi satın alabilirsiniz. Aynı zamanda yazılım konusunda bir çok görsel yenilik de karşımıza çıkıyor.

 

İzmir Hilltown Mi Store Açılışında ben de Mi Mix Alpha modelini 5 dakika kullanma fırsatı yakalamış ve ufak bir değerlendirme videosunu kendi instagram hesabımda yayınlamıştım. Aşağıda bulunan bağlantıdan o videoyu izleyebilirsiniz.

 

https://www.instagram.com/p/B6qy99lBCre/

Xiaomi Telefonlar

Blogdan Haberler