Xiaomi Mi 9 Neredeyse Tanıtıldı! | İşte Teknik Özellikleri

Mobil teknoloji pazarında faaliyet gösteren bir çok akıllı telefon üreticisi ürünlerinin lansmanını yapmadan önce pek detay paylaşmaz sadece teaser ile merak uyandırır bazı sızıntılar ile cihazlar hakkında az çok bilgimiz olur. Xiaomi ise herkes gider Mersin’e ben giderim tersine mantığı ile cihazın lansmanından önce neredeyse tüm detaylarını paylaşıyor. Günlerdir gerek resmi gerek sızıntı olarak paylaşılan bir çok detayı toplarladık ve sizlerle paylaşıyoruz.

Xiaomi Mi 8 Modelinde bizler Apple benzeri uzun bir çentik tasarımı görmüştük ve bu çentik içerisinde kızılötesi sensörler bulunuyordu. Bu şekilde yüz tanıma işlevi hem daha tutarlı hem de her koşulda çok daha stabil çalışıyordu. Mi 9 modelinde ise firma kızılötesi sensörden vazgeçmiş ve damla çentik modeline geçmiş. Orta kısımda sadece ön kameranın bulunduğu küçük bir çentikli 6.4 İnc Full HD+ Çözünürlüğünde Süper AMOLED ekran bulunuyor. Ekran 600 nit parlaklık değeri sunacak ve ikinci nesil güneş ışığı modu ile gelecek.  Always On display özelliği bulunacak ekran Gorilla Glass 6 ile darbelere ve çiziklere dayanıklı hale gelecek.

Cihazın ekran kasa oranı %90.7 olarak belirlenmiş ve özellikle alt çerçeve oldukça fazla inceltilmiş. 5. nesil ekran üzerinden parmak izi okuma sensörüne sahip olacak telefon çok daha hızlı ve tutarlı şekilde parmak izi okuyacak ayrıca ekranın neredeyse tamamından parmağınızı okutabileceksiniz.

Donanım kısmına baktığımızda ise cihaz gücünü Snapdragon 855 işlemcisinden alacak aynı zamanda çok daha iyi performans isteyen oyun tutkunları için Turbo oyun modu da cihazın yazılımı içerisinde bulunacak. Ram ve Depolama ve Ram kapasitesi konusunda Mi 9 ve Mi 9 Explorer edition modellerinin 12GB Ram seçeneğine sahip versiyonları olacaktır. Cihazın batarya kapasitesi hala tam olarak bilinmese de 3300 mAh olacağı söylentileri oldukça yaygın. Mi Mix 3 modelinde kutudan 15W kablosuz şarj adaptörü çıkıyordu Mi 9 modelinde ise bir adım daha atan firma Mi 9 modeline 20W kablosuz şarj desteği koymuş. (Arkadaş 1000 dolarlık Apple cihazlardan hala 5W kablolu adaptör çıkıyor . İnsan gerçekten hayret ediyor.jpg)

Kamera kısmına baktığımızda ise Mi 9 modeli Xiaomi’nin ilk 3 arka kameraya sahip telefonu olacak. 48MP Çözünürlüğünde  Sony IMX586 sensörlü ana kameraya 16MP çözünürlüğünde geniş açı kamerası ve 12MP çözünürlüğünde 2x optik zoom yapabilen telefoto kamera eşlik edecek. Aynı zamanda odaklama kısmında lazer odaklama sistemini göreceğiz ki bu özelliği ilk olarak LG G4 modelinde görmüştük( Hey gidi günler zaman çok hızlı geçiyor :D)  Cihazın ön kısmında damla çentiğin içerisinde bulunacak ön kameramız ise 20MP çözünürlüğünde olacak. 

Cihaz üstün ses özelliklerine sahip bir hoparlöre sahip olacak. Aynı zamanda maalesef kulaklık girişini bu cihazda da göremeyeceğiz.

  1. Giriş seviyesi olan model  6GB of RAM ve  64GB depolama   $487
  2. 8GB RAM + 128GB versiyon   $517
  3. 8GB RAM + 256GB versiyon  $547
  4. 8GB RAM + 256GB Saydam versiyon  $739

 

Bu fiyatlar Çin’de ortaya çıkan fiyatlar ve Yuan üzerinden dönüştürülmüş halleri. Avrupa satış fiyatını lansmanda öğreneceğiz.  Fiyatlandırma konusunda Mi 8 modeline göre biraz artış yaşanmış. Geçtiğimiz yıl Mi 8 modelinin giriş seviyesi modeli 420 dolar civarında piyasaya sürülmüştü. Aradaki farkın yeni nesil ekran üzerinden parmak izi okuma sensörü ve kablosuz şarj sebebiyle yaşandığı düşünülüyor.

 

 

Xiaomi Telefonlar

Blogdan Haberler