Xiaomi Mİ 8SE Modeline Kardeş Geliyor! Mi 8X Modeli Sızdı.

Çinli teknoloji devi Xiaomi mayıs ayının sonunda Mİ 8 ailesini tanıtmış ve Mi 8 Mi 8 EE Mi 8 SE modelleri sırayla satışa sunulmuştu. Ailenin en mütevazi donanıma sahip uygun fiyatlı üyesi Mi 8 SE bilindiği üzere Snapdragon 710 işlemcisi ile piyasaya sürülen ilk cihaz olma unvanını eline geçirmişti. Görünüşe bakılırsa Xiaomi Snapdragon 710 işlemcisini kullanacak başka cihazları da piyasaya sürme hazırlığında. Çinli Weibo sitesinde ortaya çıkan bir fotoğraf ve ardından ortaya çıkan bilgilere bu haberde yakından bakacağız.

İsterseniz önce Qualcommn’un orta üst seviyeye konumlandırdığı çiçeği burnunda işlemcisi 710’u yakından tanıyalım:

10nm üretim süreciyle üretilen işlemci performans tarafında yüzde 20, enerji tasarrufu tarafında ise yüzde 40’a varan kazanımlar sağlıyor. Ayrıca Çoklu ortam ve iletişim tarafında da dikkat çekici özellikleri bünyesinde barındırıyor. 8 çekirdekli olan işlemci performans odaklı 2.2GHz hızlara çıkabilen 2 adet özelleştirilmiş Kyro 360 çekirdeğine ve 1.7GHz hızlara çıkabilen enerji verimliliği odaklı Kyro 360 çekirdeğine ev sahipliği yapıyor. Spectra görüntü işlemcisi ile işlemci güç verdiği cihazların kamera performansını da tepeye taşımaya kararlı.  4K kayıtlarda yüzde 40 enerji verimliliği sunan işlemci 32 ve 20MP Çözünürlüklerine destek verirken donanım tabanlı çözünürlük arttırma, aktif derinlik algılama, donanım tabanlı görüntü dengeleme desteği işlemcinin önemli özellikleri arasında yer alıyor. İşlemcinin grafik tarafında ise Adreno 660’ı görmekteyiz.  Yapay zeka desteği  ve Quick Charge 4+ da işlemcinin önemli özellikleri arasında geliyor. İşlemci oldukça vaatkar bakalım firmalar bu işlemcinin olanaklarından ne derece faydalanacak.

 

İşlemciden bahsettiğimize göre cihazımıza geri dönebiliriz. Xiaomi CEO su Leı Jun’un elinde görülen gizemli cihazın Mİ 8X olduğu düşünülüyor. Ekrandan parmak izi okuma teknolojisine sahip olacağı kesin gibi görülen cihazın OLED ekrana sahip olması bekleniyor. Cihazın çıkış tarihi fiyatı ve tam teknik özellikleriyle ilgili hala çok bir bilgi yok. Ama şu bilgiler bile beni heyecanlandırmaya yetti. Bakalım gönüllerimizin efendisi Xoaomi bu sefer nasıl bir telefonla biz kullanıcıların karşısına çıkacak.

Xiaomi Telefonlar

Blogdan Haberler