Xiaomi, Mayıs 2024’ten itibaren Bootloader Kilidini Açmayı durdurmayı planlıyor

Xiaomi telefonlarını sadece özel ROM’ları deneyimlemek ve cihazlarını rootlamak için satın alanlar için çok üzücü bir haber, çünkü Xiaomi 24 Mayıs 2024’ten itibaren bootloader kilidini açmayı ve diğer tüm hizmetleri durdurmayı planlıyor. Halihazırda piyasada bulunan ürünler için, bootloader kilidi açma desteği duyuru tarihinden 60 gün sonra durdurulacak ve bu haber artık resmi olarak onaylandı. Her şeyi ayrıntılı olarak inceleyelim.

Xiaomi’nin 2024 yılı için akıllı telefon planı

Xiaomi kullanıcıları bootloader kilidini açtıktan sonra cihazlarında farklı custom ROM’ların keyfini çıkarıyor. Özel ROM ve Root atmak yalnızca kilidi açılmış bir bootloader’a sahip olduğunuzda mümkündür ve Xiaomi kullanıcıları resmi bootloader kilidi açma aracının yardımıyla bazı basit adımlarla bootloader’larının kilidini kolayca açabilirler ancak Weibo’da sızdırılan bir gönderiye göre Xiaomi, 24 Mayıs 2024’ten itibaren bootloader kilidi açma ve diğer hizmetlerin desteğini bırakmayı planlıyor ve Custom Android ROM deneyimlemek için Xiaomi telefon satın alanlar için çok üzücü bir haber.

Xiaomi telefonları için gelecek işletim sistemi olan HyperOS’un çıkış tarihini zaten bildiğimiz gibi, Xiaomi HyperOS’ta sistemin akıcılığını optimize etmek için Vela motorunu tanıtacak. Sızdırılan gönderide Xiaomi ayrıca “Tüketici deneyimini daha iyi korumak ve telefonun rom flashladıktan sonra ortaya çıkan bir dizi sorunu önlemek için, 24 Mayıs 2024’ten sonra yeni piyasaya sürülen tüm ürünler için kilit açma ve diğer hizmetleri durdurmaya karar verdi. Halihazırda piyasada bulunan ürünler, duyuru tarihinden itibaren 60 gün içinde kilit açmayı durduracaktır.”

Buna ek olarak Xiaomi, birçok kullanıcının Xiaomi telefonlarını resmi olmayan bir satıcıdan satın alma riskini aldığını ancak bazen sahte Xiaomi telefonları veya bloatware yüklü resmi olmayan ROM’lu Xiaomi telefonları aldıklarını da belirtti. Bu durum kullanıcı deneyimi için gerçekten kötüdür ve hatta bazı kötü amaçlı yazılımların yüklenmesi durumunda mal kaybına bile neden olabilir. Ayrıca, herhangi bir Xiaomi telefonun kaybolması veya çalınması durumunda, cihazı alan kişinin cihaza kolayca yeni bir ROM yükleyebileceğinden bahsettiler.

DÜZELTME : Pek çok yurtiçi ve yurtdışı platform tarafından da paylaşılan bu haberin bir süre sonra SAHTE olduğu ortaya çıktı. Fakat bu tür haberlerin çıkıyor olması gelecekte bu tüm sorunların bizi beklediğini düşünmemize sebep olmuyor da değil.

Xiaomi Telefonlar

Blogdan Haberler