Xiaomi Ekran Üzerinden Parmak İzi Okumayı Test Ediyor

Akıllı telefon dünyası her geçen gün gelişmeye ve yenilenmeye devam ediyor. Son zamanların en popüler modası tam ekran dediğimiz çerçevesiz ekranlar olurken, Vivo X20 serisinin başlattığı ekran üzerinden parmak izi okuma özelliği çok yakında bir çok yeni modelde karşımıza çıkacak ve yeni bir akım ile popüler olacak gibi görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde sızan bilgilerde bu özelliğin Huawei Mate 10 ve Samsung Galaxy Note 9 ile birlikte geleceği söylentileri dolaşırken, Xiaomi cephesinden gelen sızıntılarda yeni amiral gemisi olacak olan Xiaomi Mi7’nin bu özelliğe sahip olacağı düşünülüyordu.

Başlangıçta bu yılın ilk amiral gemisinin Mi7 olması beklenirken Mix 2s modelinin tanıtılması, Xiaomi’nin Mi7’ye ekran üzeri parmak izi sensörünü dahil etmek istediğinin ve henüz stabil olarak sonuca ulaşamadığının bir stratejik göstergesi olarak düşünüldü. Bildiğimiz üzere, bu özellik Xiaomi tarafından ilk kez kullanılacağından dolayı kolay bir iş değil.

XDA Geliştiricilerine göre, Mi7 şuanda iki farklı yazılama sahip, yazılımlar ise şu şekilde adlandırılmış dipper ve dipperold fakat dipperold iptal edildi. İptal edilen dipperold firmware’de bazı kodlar elde edildi ve bu kodlardan cihazın Synaptics ve Goodix kaynaklı iki parmak izi sensörüne sahip olduğu keşfedildi. Goodix sensörü “goodix_fod” olarak adlandırılmış, burada “fod” kelimesinin “ekran üzeri parmak izi” anlamı taşıdığı düşünülüyor.

Ayrıca, “Gxzw” kodundaki MiuiKeyguard (kilit ekranından sorumlu olan uygulama) kodundaki bir isim, dipperold’un yazılımında bulunan parmak izi tarayıcılarının her ikisini de referans olarak alıyor.  Mi 7’nin ekranda bir parmak izi sensörü ile gelmeyeceği oldukça açık, ancak Xiaomi bu özelliği gelecekteki akıllı telefonlar için açık bir şekilde test ettiği görülüyor belki bizlere bir sürpriz yaparak Mi7 Plus modeli ile karşımıza çıkar.

Xiaomi Telefonlar

Blogdan Haberler