Xiaomi 2019 Son Çeyrekte Uçuşa Geçti! | Akıllı Telefon Sektöründe Kim Ne Durumda?

Çin’in en büyük akıllı telefon üreticilerinden bir tanesi olan Xiaomi global pazarda da ağırlığını hissettirmeye başladı! 2019 son çeyrek rakamları firmanın yüzünü güldürüyor.

Firma son olarak rüya telefon Mi Mix Alpha modelini göstermişti.

Analitik bir raporlama şirketi olan Canalys tarafından 2019 4. çeyreğinde globalde akıllı telefon üreticilerinin performansı ile ilgili rapor yayınlandı. Rapor oldukça dikkat çekici bazı bilgiler barındırıyor. Rapora göz attığımızda 2019 yılının son çeyreğinde çift haneli büyüme gösteren firma Xiaomi oldu. 2018yılının son çeyreğinde 26.8 milyon akıllı telefon satarak %7 .3 pazar payına sahip olan firma bu yıl son çeyrekte 33 milyon akıllı telefon sattı ve pazar payını %9 seviyelerine çıkardı ve %23 büyüme gerçekleştirdi. 

Eylül ayında piyasaya çıkan Redmi Note 8 ve Note 8 Pro modelinin olağanüstü başarısı hiç şüphe yok ki bu durumun temel sebeplerinden bir tanesidir. Konuşulana göre Redmi markasının ülkemizde %6-7 civarında bir pazar payı olmuş durumda. Redmi Note serisinin bu başarısını takiben piyasaya sürülen Redmi K30 modelleri de bu başarıda büyük pay sahibidir diye düşünüyoruz.

 

REDMİ NOTE 8

REDMİ NOTE 8 PRO

2019 yılının son çeyreğinde rakiplerin durumuna bakacak olursak Eylül ayında iPhone 11 serisini piyasaya süren Apple’ın yüzü gülüyor. Fiyatı ile dikkat çeken iPhone 11 büyük satış başarıları yakalayıp Apple’ın son çeyrekte %9 büyümesini sağladı.

Amerika Ve Çin arasındaki ticari savaşta güme giden Huawei ise son çeyreğin kaybedenlerinden bir tanesi oluyor. Geçtiğimiz yıl %16.6 olan pazar payı Google uygulamarı olmadan piyasaya çıkan cihazlar sebebiyle %15.2 seviyelerine inmiş durumda. Huawei Google ile anlaşamazsa Xiaomi çok yakın zamanda tepeye tırmanabilir.

Amiral gemisi cihazlarının satış rakamlarından memnun olmayan ve A serisi ile orta seviyeyi hedefleyen pazar lideri Samsung ise %1 büyüme gösterdi ve yerinde saydı diyebiliriz.

Peki 2019 yılı genel olarak nasıldı? Buna hep beraber bakalım. 

2019 yılının geneline baktığımızda ise Xiaomi 2019 yılı genelinde bir önceki yıla göre %4 büyüme gösterdi ve 125.5 milyon telefon satışı yaptı. 2020 yılında piyasaya çıkacak olan Mi 1o, Mi 10 Pro, Redmi 40 serisi ve yenilen dirilen POCO markası ile bu rakamların daha da artması bekleniyor.

Poco X2

2019 genelinde rakiplerin durumuna baktığımızda ise Google ile arası limoni olana kadar adeta bir Godzilla gibi pazarın altını üstüne getiren Huawei geçen yıla göre %17 büyüme gerçekleştirmiş. Eğer Google ile sorunlarını çözmezse bu büyümeler 2020 yılında tam tersine dönebilir.

2019 yılının genelinde gerileyen firmalardan bir tanesi ise Apple olmuş. 2019 yılının son çeyreğindeki sıçrama 2019 yılının bütününü kurtaramamış olacak ki Apple 2018 yılına oranla %7 küçülme yaşamış.

Bir süredir akıllı telefon pazarında eskisi gibi fırtınalar estiremeyen, amiral gemisi cihazların satışından memnun olmayan Samsung ise liderliğini %21 pazar payı ile koruyor. Umarız bu listedeki bütün firmalar bütün sorunlarını çözerek rekabetçi duruma gelirler çünkü rekabet her zaman biz tüketicilerin lehine olur.

Evet 2019 yılında Akıllı telefon firmaları neler yapmış ne kadar satış yapmışlar bunlara yakından baktık. Sizler Xiaomi ve diğer firmaların durumları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Xiaomi Telefonlar

Blogdan Haberler