Xiaomi 14 ve 14 Pro, 5X Optik Zooma Sahip Periskop Kameralarla Donatılacak.

Xiaomi, akıllı telefon kameraları konusunda sınırları zorlamasıyla tanınan bir marka ve yaklaşan Xiaomi 14 ve Xiaomi 14 Pro da istisna olmayacak gibi görünüyor. Popüler Weibo sızıntı kaynağı @Digital Chat Station’ın (DCS) son raporlarına göre, her iki telefonun da 5X optik zooma sahip periskop kameralara sahip olması bekleniyor. Bu donanım, özellikle uzak nesneleri etkileyici ayrıntılarla yakalamak için kullanılıyor. Hatırlanacağı üzere, Xiaomi 13 serisi böyle bir periskop sensörle gelmiyor. Bu nedenle, Xiaomi 14 serisinde bir yükseltme söz konusu olacak.

 

 

XIAOMI 14 VE XIAOMI 14 PRO KAMERA DETAYLARI

Xiaomi 14 ve Xiaomi 14 Pro, periskop kameralarıyla bir üst seviyeye çıkmayı hedefliyor. @DCS, periskop kameralarının yanı sıra her iki telefonun da optik zoom sensörlerini yükselteceğini iddia ediyor. Ayrıca, Xiaomi 14’ün 3.9x optik zoom ve 90mm odak uzaklığı destekleyeceği ve Xiaomi 14 Pro’nun ise 5x optik zoom ve 115mm odak uzaklığı destekleyeceği söylentileri var. Bu değerler, yalnızca 3.2x optik zoom ve 75mm odak uzaklığı sunan Xiaomi 13 serisine göre oldukça iyi bir yükseltme.

Çinli sızıntı kaynağının bilgileri, özel kamera sensörleriyle ilgili herhangi bir şey belirtmedi. Yıllar boyunca @DCS’nin sızıntıları güvenilirliğini kanıtladı. Bu nedenle, Xiaomi 14 serisinin 5x periskop sensörünü kullanacağı yüksek bir olasılık olarak görülüyor.

Birkaç gün önce, Xiaomi 14 ve 14 Pro IMEI veritabanı sitesinde göründü. Listeleme, bu cihazların Pro modelleri için 23116PN5BC ve 23116PN5BG, standart modeller için ise 23127PN0CC ve 23127PN0CG model numaralarına sahip olduğunu ortaya koyuyor. Model numaralarından biri Çin pazarı için olacak, diğeri ise küresel pazar için.

 

PERİSKOP KAMERALAR NASIL ÇALIŞIR?

Periskop kamerası, ışığı bükerek daha uzun bir odak uzaklığı sağlayan bir prizma veya ayna kombinasyonu kullanan bir kamera türüdür.

Periskop kamerası, ışığı %90 açıyla yansıtan bir prizma veya ayna kullanır. Işık, telefonun kalınlığından daha uzun bir tünel boyunca ilerler, bu da daha uzun bir odak uzaklığına izin verir. Işık, görüntüyü yakalayan kamera sensörüne ulaşır. Periskop kameraları, akıllı telefonlarda daha büyük bir optik zoom sağlayarak cihazın boyutu ve ağırlığından ödün vermeden daha uzaktaki nesneleri yakalamak için giderek daha popüler hale geliyor. Genellikle telefoto lenslerde kullanılıyor ve gürültüyü en aza indirirken akıllı telefonlarda 10x optik zoom sağlayabiliyor.

Xiaomi Telefonlar

Blogdan Haberler