Xiaomi Mi 1 More Dizayn Piston Crystal Kulaklık İncelemesi

İncelememiz için kulaklığı temin etmemizi sağlayan iBuygou sitesine teşekkürler…

Kulaklığı henüz açmadan kutusunu elinize ilk aldığınızda ağırlığıyla, dokusuyla kaliteli olduğu izlenimi uyandırıyor. Kutuyu açarken kullanılan mıknatıslı kapaklar ve simetrik bir şekilde ortadan ikiye açılması bu kalite izlenimini güçlendiriyor. Aslında ürün sadece kutusu için bile alınabilecek kadar özenli hazırlanmış bir kutu var elimizde.

Kutu açıldığında ise bizi arkasında Swarowski simgesi bulunan bir kart üzerine yazılmış “MADE WITH SWAROWSKIⓇ ELEMENTS” yazısı karşılıyor. Elbette bu durum beklentileri daha da yükseltiyor.

Kartın altında ise ilk bakışta sadece kulaklık olduğunu tahmin etmeniz oldukça zor olacak şekilde şık ve kaliteli yapılmış bir “aksesuar” görüyoruz. Bu aksesuar’ın üzerinde ekose desenli, ışıkla parlayan ve sürekli yer değiştiriyormuş izlenimi veren Swarowski kaplama mevcut. Bu bölüm kulaklık kulağınızdayken dışarıdan görünen bölüm olacağı için özellikle bayanlar için son derece büyük bir artı diye düşünüyorum. Swarowski kaplama bölümün altında yer alan kulaklığın kasası olarak tabir edebileceğimiz bölüm var. Bu bölümde fırçalanmış metal yüzey kullanılmış. Ve iki ucuna parlak ayna hissi veren birer şık şerit yerleştirilmiş. Özellikle bu aynalı şeritleri de gördükten sonra açıkçası bu kulaklıkların sadece bayanlar için hazırlanmış olduğuna kanaat getirdim.

Kulaklığın sarılı olduğu yuvarlak muhafazayı yerinden çıkartınca altından değişik boyutlarda silikon uçlar, kadife bir taşıma kesesi ve kullanma talimatları çıkıyor. Diğer Xiaomi kulaklıklarında olduğu gibi kulaklığın üzerinde gelen silikon uçları da sayarsak toplam olarak üç değişik boyutta silikon uç var ve bunlar kişinin kulak boyutuna göre değiştirilebiliyor. Diğer Xiaomi kulaklıklarından farklı olarak ise kutudan çıkan kadife taşıma kesesi son derece yüksek kalitede ve zekice hazırlanmış. Kesenin açılıp kapandığı uç kısımlarına mıknatıslı metal şeritler yerleştirilmiş ve bu şeritler sayesinde taşırken istemeden açılması ve kulaklıkların zarar görmesi engellenmiş. Bu şeritler aynı zamanda kesenin şekli bozulmadan durmasına da yardımcı oluyor. En altta bulunan kullanma kılavuzu ise maalesef Çince. Dolayısıyla pek bir anlam ifade etmiyor.


Kulaklığı muhafazasından çıkarttığımızda ise ilk dikkat çeken şey kulaklık kablolarının da sıradan olmayışı. Kevlar ve TPU malzeme kullanılarak kaplanmış ve oldukça dayanıklı görünüyor. Biraz daha yakından bakıldığında ise aynen kulaklık arkalarında olduğu gibi kablonun da içerisinde mücevher varmış gibi parladığı görülüyor. Kontrol tuşlarının bulunduğu bölüm ve telefona girişin sağlandığı bölümde aynen kulaklık kasasında olduğu gibi fırçalanmış metal bir yüzey ve uçlarda parlak aynalı şeritlere yer verilmiş. Telefona monte edildiğinde hem mi3 hem de mi4 ile son derece uyumlu duran bu bölümlerin tasarımı da son derece özenli ve yüksek işçilikle hazırlanmış.


Özetle tasarım olarak baktığımızda son derece kaliteli üretilmiş, işçiliğin baştan sona üst düzeyde tutulduğu son derece şık bir kulaklık olduğunu söyleyebiliriz. Hatta eğer kulaklığınızı aynı zamanda şık bir aksesuar olarak da kullanmak istiyorsanız piyasada bulunan diğer kulaklıklarla kıyas dahi kabul etmeyecek şekilde alımlı bir ürün. Eksi yönü ise tasarımın sadece bayanlar göz önünde bulundurularak yapılmış olması. Açıkçası sakallarımın üzerinden böylesine parıl parıl parlayan bir aksesuarla gezmek istemem 🙂


Teknik özelliklerine baktığımızda ise orta-üst segmette yer alan bir kulaklıkla karşılaşıyoruz. 97dB’lil kulaklık hassalığı fazlasıyla yeterli. Telefon girişinde kullanılan altın kaplama ise sesteki kalite kaybını en aza indiriyor. Teknik özellik olarak silver piston kulaklıklarla aynı olduğunu söyleyebiliriz. Yani basic piston’dan daha üst düzeyde ancak altın sarısı pistondan çok az daha alta konumlandırmamız gerekli. Bu tarz teknik özellikler pek çok kaynakta bulunabileceği için daha fazla uzatmadan hemen ses nasıl geliyor diyerek kullanıcı deneyimine göz atalım.

Kulaklığı takıp da müzik açtığımda ilk hissettiğim şey hafif bir hayal kırıklığı oldu. Ses kalitesi yeterli olsa da böylesine bir dizayndan çok daha yüksek kalitede bir ses bekliyordum. Sesi yükselttikçe tatmin duygusu da arttı ancak özellikle baslarda hala beklentilerimi karşılayamayacak diye düşünüyordum ki MIUI romlarda yer alan kulaklık ayarı bölümü aklıma geldi. Telefon ayarlarından kulaklık olarak Piston seçince bahsetmiş olduğum basların boğuk gelmesi sorunu anında düzeldi ve son derece keyifli bir süreç başladı. Equalizer’dan çeşitli ayarlarla değişik tonların baskın hale gelmesi sağlanabilse de en ideal ayarın piston ayarı olduğunu düşünüyorum. Değişik müzik türlerinde oldukça başarılı sonuçlar aldım. Genel anlamda zengin ve sıcak bir kullanıcı deneyimi geçirdiğimi söyleyebilirim.

Kişisel olarak bu tarz earphone yerine headphone kullanımında daha rahat ediyorum. Dolayısıyla benim açımdan kulaklarımda bir fazlalık varmış hissi oluştu ancak earphone kullanmaya alışkınsanız piyasadaki earphone’ların büyük çoğunluğuna kıyasla çok daha rahat edeceğinizi söyleyebilirim.

Samsung ve Sony’nin telefonlarla birlikte verdiği kulaklıklara kıyasla çok daha kaliteli, aynı şekilde Xiaomi basic kulaklıklardan da üst düzeyde bir kulaklık. Xiaomi Piston kulaklıklarla ise aynı seviyede bir müzik deneyimi sunuyor. Ancak fiyatı piston kulaklıklardan yaklaşık 20$ daha fazla. Galiba aradaki fark kullanılan Swarowski kaplamadan kaynaklanıyor. Şıklığınıza önem veriyorsanız bu tasarım ve kalite kesinlikle fiyatını hak ediyor.

Genel bir değerlendirme yapmak gerekirse tasarımı ve malzeme kalitesi çok ön planda olan bir üründen bahsettiğimizi söyleyebilirim. Tasarıma bu derece önem verilmişken müzik kalitesinin göz ardı edildiğini söylemek ise doğru olmayacaktır. Tasarımın ön planda olduğunu söylememin sebebi benzer müzik kalitesine benzer fiyat aralığındaki başka ürünlerle de ulaşabilsek de bu tarz bir tasarımın piyasada her hangi muadilinin olmaması. Gerek telefona bağladığınızda gerekse kulağınızdayken fazlasıyla dikkat çekiyor ve ‘ben buradayım ve kaliteliyim’ diyor. Eğer ki şıklığına değer veren bir bayansanız zaten pek fazla seçeneğiniz yok, mecburen bu kulaklığı alacaksınız. Beyler eşinize veya kız arkadaşınıza hem çok pahalı hem de herkeste olmayan ve dikkat çekici bir hediye almak istiyorsanız bu kulaklık tam size göre…

Dipnot: Kulaklığı deneyip bu incelemeyi yazdıktan sonra kulaklığı eşime hediye ettim ve gördüğünde ilk tepkisi ben bunu küpe veya kolye olarak kullanmak istiyorum, kulaklığı her zaman kullanamam ama küpe olarak her zaman kullanabilirim oldu. Etme bu güzel kulaklıkla müzik dinlemek daha büyük keyif diyerek ikna çabalarım şimdilik sonuç vermiş gibi görünse de içimde her an bir kuyumcuya giderek kulaklığı iç edecekmiş gibi bir his var… Dolayısıyla beyler eğer eşinize/sevgilinize bir hediye düşünüyor ama ne olacağını bir türlü bulamıyorsanız –maddi gücünüzden bağımsız olarak- bunu alabilirsiniz. Hem Swarovski etiketine sahip bir ürün için çok çok ucuz, hem her kadının seveceği kadar şık hem de ülkemizde henüz resmi olarak satılmadığı için ulaşması güç ve nadir olarak bulunuyor. Üzerine bir de kullanışlı ve kaliteli olmasını ekleyince… Kişisel görüşüm kesinlikle hediye olarak başka bir şey düşünmeyin, hiç düşünmeden hemen alın. 🙂

 

Kulaklığı satın almak için buradan iBuygou  sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Xiaomi Telefonlar

Blogdan Haberler