VPN Nedir? Nasıl Kullanılır?

VPN nedir?

Sanal Özel Ağ anlamına gelen VPN, Virtual Private Network ifadesinin kısaltmasıdır. VPN işlev olarak başka bir IP üzerinden internete bağlanmanızı sağlar. Güvenli ve hızlı şekilde internete bağlanmamızı sağlayan VPN kimlik ve şifre bilgilerinizin de bulunmamasını sağlıyor. VPN kullanım amacı olarak genellikle yasaklı sitelere giriş amaçlı olarak kullanılmaktadır. Yasaklanmış ya da kısıtlanmış olan sitelere giriş için VPN kullanılarak farklı IP’lerle giriş yapılır.

VPN giriş sisteminde gönderilen ve alınan tüm bilgiler şifre ve kayıtlar VPN tarafından söylendiği için üçüncü kişilerce görülemez ve güvenli kullanım oluşturur.

 

 

VPN Nasıl Çalışır

Çalışma prensibini bilmeden önce, SSL’de (Güvenli Yuva Katmanı) kullanılan protokollerle ilgili bazı temel terimleri bilmemiz gerekir : İstemci ve sunucu makineleri arasında doğru kimlik doğrulamasını sağlamak için 3 yollu bir el sıkışma yöntemi kullanır. Kimlik doğrulama işlemi, bağlantıyı başlatmak için istemci ve sunucu tarafında zaten saklanan şifreleme anahtarları gibi davranan sertifikaların kullanıldığı kriptografiye dayanır.

IPSec (IP Güvenliği): Bu protokol, VPN bağlantısını sağlama görevini yapabilmesi için taşıma modunda veya tünelleme modunda çalışabilir. İki mod, taşıma modunun sadece verilerdeki Yükü, yani yalnızca verilerde bulunan mesajı şifrelemesi anlamında farklılık gösterir. Tünel açma modu aktarılacak tüm verileri şifreler.

PPTP (Noktadan Noktaya Aktarım Protokolü): Uzak bir konumda bulunan bir kullanıcıyı VPN ağındaki özel bir sunucuya bağlar ve ayrıca işlemleri için tünelleme modunu kullanır. Düşük bakım ve basit çalışma PPTP’yi yaygın olarak benimsenen bir VPN protokolü haline getirir. Daha fazla kredi Microsoft Windows tarafından sağlanan dahili desteğe gider.

L2TP (Katman İki Tünel Protokolü): Genellikle iletişim ağı güvenlik katmanına yardımcı olan IPSec protokolü ile birlikte kullanılan VPN ağı üzerinden iki coğrafi site arasındaki verilerin tünellenmesini kolaylaştırır.

VPN hizmeti seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Her anlamda gizlilik ve güvenlik sunmasını beklediğiniz VPN sağlayıcısının mutlaka güvenilir bir kaynak olması gerekir. Bu bağlamda, VPN hizmetini sunan şirketin internet sitesini detaylıca incelemeli ve hangi koşullarda ne gibi hizmetler sunduklarını öğrenmelisiniz. Aynı zamanda bilgi aktarımı konusunda ne denli şeffaf olduklarını da mutlaka değerlendirmeniz gerekir, ve buna ek olarak, şifreleme sistemlerinin kalitesini de dikkate alırsanız, güvenlik konusunda ek bir önlem daha almış olursunuz. Bizlerin tavsiyesi ise uzun zamandır kullanmış olduğumuz Surfshark firması olacaktır.

 

Sonuç olarak, VPN kullanmalı mıyım?

Elbette VPN kullanıp kullanmamak tamamen sizin tercihinizdir. Ancak çeşitli kullanım alanları ve özellikle de giderek büyüyen gizlilik ve güvenlik endişeleri dikkate alındığında VPN kullanımının önümüzdeki dönemlerde daha da yaygın hale geleceğini kolaylıkla söyleyebiliriz.

Mesela banka bilgilerinizi gönderirken ya da kimsenin eline geçmesini istemediğiniz şifreleri herhangi birisine iletirken VPN kullandığınız takdirde bu bilgilerin ele geçirilmesinin önüne geçebilirsiniz. Zira VPN kullanımı, kişisel verilerin aktarıldığı kaynağı anonim kılacaktır. Böylece tespit edilmeniz de imkansız hale gelecektir.

Benzer bir şekilde, kullandığınız internet sitelerini gizlemek isteyebilir, online konumunuzun bilinmemesini tercih edebilir ve kısıtlı içeriklere erişim sahibi olmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. VPN hizmetleri bu gibi sorunların çözümünü sağlayabilmesi ve herhangi bir dezavantajı olmaması nedeniyle halihazırda birçok insan tarafından kullanılmaktadır. Siz de deneyebilir ve VPN servisinin kendi ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığını test edebilirsiniz.

 

Xiaomi Telefonlar

Blogdan Haberler