VPN Kullanarak Tamamen Anonim Kalabilir miyim?

VPN Kullanarak Tamamen Anonim Kalabilir miyim?

İnternet ve sanal ağlar, sosyal medya, online alışveriş siteleri, streaming servisleri ve benzeri faaliyetlerle her geçen gün hayatımızda daha da fazla yer kaplamakta, hayatımızın birer parçası haline gelmektedirler. Bu hizmetlerin sayısız avantajı inkar edilemez olsa da beraberinde getirdikleri gizlilik ve güvenlik sorunları da kaçınılmazdır. Ancak gerekli ve uygun adımları atarak siz de azami düzeyde anonim kalmayı başarabilirsiniz.

 

İnternet kullanımına ilişkin gizlilik ve güvenlik endişeleri gerçek midir?

Günümüzde veri gizliliği ve güvenliğinin önemi giderek artmaktadır. Özellikle internetin yaygınlaşmasıyla birlikte kişisel bilgilere erişmek ve bu bilgileri kullanmak isteyen kötü niyetli insanların sayısı da hızla artmıştır. Örneğin, Türkiye’nin teknoloji haber sitelerinden Donanım Haber’in yayınlamış olduğu Business Insider kaynaklı bir habere göre yakın geçmişte milyonlarca Facebook kullanıcısının kişisel bilgileri ele geçirilmiştir.

Türkiye’nin araştırma ve haber kaynaklarından Hürriyet’in yapmış olduğu habere göre ise 2020 yılı boyunca milyonlarca insanın birçok farklı internet sitesinde yer alan veya internet kullanırken sunduğu verisi kötü niyetli kişiler tarafından çalınmıştır. Hackerların özel sektör veya kamu kurumları fark etmeksizin, tüm internet kaynaklarından kişisel veri hırsızlığı yapmakta olduğu da özellikle belirtilmiştir.

Özetlemek gerekirse, günümüz internet dünyasında kişisel veri gizliliği ve güvenliği endişeleri yalnızca gerçek değil aynı zamanda da oldukça önemlidir. Üstelik istatistiklerden de anlaşılabileceği üzere bu önem her geçen gün giderek daha da artmaktadır. Bu bağlamda, internet kullanıcısı olarak bu gibi risklerin farkında olmanız ve gerekli önlemleri almanız gerekir.

 

VPN Nedir ve ne düzeyde anonimlik sağlayabilir?

İşte tam da bu noktada günümüzün en modern internet çözümlerinden biri olan VPN’ler devreye girmektedir. Ülkemizde sıklıkla VPN olarak bilinen Virtual Private Network, “Sanal Özel Ağ” anlamına gelir. Sanal Özel Ağlar, internet bağlantınızı şifre korumalı bir aracıyla gerçekleştirmenizi sağlar. Böylelikle de güvenli internet erişimi, IP adresi gizleme, ülke kısıtlamalı internet sitelerine erişim ve benzeri birçok fonksiyon sunar.

VPN hizmeti, aynı zamanda, büyük oranda anonim kalmanıza da olanak tanımaktadır. Ancak, tamamen çevrim içi anonimlik hiçbir zaman garanti edilememektedir. Kullanmakta olduğunuz VPN sağlayıcı da verilerinizin bir kısmını saklayacaktır. Bu nedenle, hangi bilgilerin saklandığı konusunda şeffaf olan ve asgari düzeyde bilgi tutmayı tercih eden VPN hizmet sağlayıcıları tercih ederek maksimum düzeyde anonim kalabilirsiniz.

 

VPN kullanmanın avantajları nelerdir?

Mesela daha önce hiç bağlanmadığınız bir Wi-Fi noktasına bağlanmak istediğinizde güvenlik ve gizlilik endişeleriniz olması çok normaldir. IP adresinizi ve kimliğinizi gizlemenize olanak tanıyan VPN hizmeti, bu endişelerinizin tamamen ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bunun nedeni ise VPN ile bağlantı sağladığınız Wi-Fi noktasına tamamen anonim olarak bağlanacak olmanızdır.

VPN hizmetlerini kullanarak kendi ülkenizden erişemediğiniz film, dizi ve streaming servislerine erişebilirsiniz. Ayrıca, TOR tarayıcısına giriş yapabilir ve torrent ve benzeri indirme sitelerinden de faydalanabilirsiniz. VPN servisi, iş bilgisayarları aracılığıyla şirketinizin kaynaklarına uzaktan erişimi de mümkün kılabilmektedir.

En önemli avantajlardan birisi de VPN hizmeti sayesinde çevrim içi olduğunuzda tamamen olmasa da büyük oranda anonim kalabilecek olmanızdır. İnternet bağlantınıza yeni bir katman ekleyerek şirketlerin, devletlerin ve hatta kötü niyetli yazılımcıların doğrudan bilgilerinize erişmesini engelleyebilir, sosyal medya ve benzeri sitelere anonim olarak giriş yapabilirsiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, toplanan verilerin hangi amaçlarla kullanıldığı veya kullanılacağını kestirmek oldukça güçtür. Bu açıdan değerlendirildiğinde de gizlilik ve güvenlik sağlayabilen VPN hizmetlerini tercih etmenin önemli bir avantaj sunduğunu söyleyebiliriz. Tüm bu faktörler göz önüne alındığında birçok insanın giderek artan VPN kullanımı da anlaşılabilmektedir.

 

VPN hizmeti seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Her anlamda gizlilik ve güvenlik sunmasını beklediğiniz VPN sağlayıcısının mutlaka güvenilir bir kaynak olması gerekir. Bu bağlamda, VPN hizmetini sunan şirketin internet sitesini detaylıca incelemeli ve hangi koşullarda ne gibi hizmetler sunduklarını öğrenmelisiniz. Aynı zamanda bilgi aktarımı konusunda ne denli şeffaf olduklarını da mutlaka değerlendirmeniz gerekir, ve buna ek olarak, şifreleme sistemlerinin kalitesini de dikkate alırsanız, güvenlik konusunda ek bir önlem daha almış olursunuz.

Özellikle VPN nedir ve kullanım amaçları nelerdir gibi potansiyel VPN kullanıcılarının merak ettiği sorulara doğru, kapsamlı ve şeffaf yanıtlar veren sağlayıcıların güvenilirliği daha yüksek olarak değerlendirilebilir. Ayrıca şirket ile irtibata geçeceğiniz bir kanal olması, şirketin kendi geçmişine dair bilgiler sunulması, destek hattı ve şeffaf fiyatlandırma da kaliteli bir VPN hizmeti anlayışına işaret etmektedir.

 

Sonuç olarak, VPN kullanmalı mıyım?

Elbette VPN kullanıp kullanmamak tamamen sizin tercihinizdir. Ancak çeşitli kullanım alanları ve özellikle de giderek büyüyen gizlilik ve güvenlik endişeleri dikkate alındığında VPN kullanımının önümüzdeki dönemlerde daha da yaygın hale geleceğini kolaylıkla söyleyebiliriz.

Mesela banka bilgilerinizi gönderirken ya da kimsenin eline geçmesini istemediğiniz şifreleri herhangi birisine iletirken VPN kullandığınız takdirde bu bilgilerin ele geçirilmesinin önüne geçebilirsiniz. Zira VPN kullanımı, kişisel verilerin aktarıldığı kaynağı anonim kılacaktır. Böylece tespit edilmeniz de imkansız hale gelecektir.

Benzer bir şekilde, kullandığınız internet sitelerini gizlemek isteyebilir, online konumunuzun bilinmemesini tercih edebilir ve kısıtlı içeriklere erişim sahibi olmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. VPN hizmetleri bu gibi sorunların çözümünü sağlayabilmesi ve herhangi bir dezavantajı olmaması nedeniyle halihazırda birçok insan tarafından kullanılmaktadır. Siz de deneyebilir ve VPN servisinin kendi ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığını test edebilirsiniz.

Xiaomi Telefonlar

Blogdan Haberler