Redmi Note 4 Modelleri Arasındaki Farklar

Arkadaşlar Xiaomi sağ olsun Redmi Note 4 modelini fazlasıyla karıştırmış durumda. Aynı isimle neredeyse onlarca farklı cihaz çıkardı. Her ne kadar temel olarak Snapdragon ve Mediatek işlemcili olmak üzere iki farklı modeli bulunsa da kutu üzerine yazılan X yazısı, kullanıcıların verdiği Pro, Prime gibi isimler, Depolama boyutları, RAM miktarı vs. işin içine girince hangi telefon hangisi cidden karışıyor ve bu tarz bir rehber hazırlama zorunluluğu doğuyor.

redmi-note-4-840x630.jpg

En başından başlarsak Redmi Note 4 Mediatek işlemcili olarak çıkmıştı ve ardından Xiaomi Redmi Note 4X adında Snapdragon işlemcili bir model tanıtacağını duyurdu. Dolayısıyla tüm kullanıcılar Mediatek işlemcili modeli Redmi Note 4, Snapdragon işlemcili modeli ise Redmi Note 4X olarak adlandırdı. (Bu noktadan sonra Redmi Note 4 yerine RN4 kullanacağım) Ancak zaman içerisinde RN4 modelin Snapdragon işlemcili modeli de çıktı, RN4X’in MTK işlemcili modeli de… Yani şu anda

  • RN4 (MTK)
  • RN4 (Snapdragon)
  • RN4X (MTK)
  • RN4X (Snapdragon)

olmak üzere temelde 4 farklı model bulunuyor. Peki bu modeller arasında ne gibi bir fark var ve hangisi daha iyi… Açıkçası RN4 veya RN4X modellerinin işlemcileri aynı olduktan sonra hiç bir farkları yok. Yani RN4X Snapdragon ile RN4 Snapdragon almanız performans anlamında hiç fark etmeyecek. Tasarım anlamında da ciddi bir fark bulunmuyor. Telefonları elinize aldığınızda bir kaç küçük detay dışında farkları da yok zaten. Bu detaylar ise ;

  • RN4 tamamen metal, RN4x’te plastik de kullanılmış.
  • RN4 biraz daha ağır
  • RN4 altında vida girişleri var, RN4X’te yok
RN4 vida.jpg RN4x Vida.jpg
  • RN4 kızılötesi verici ortada konumlanmış, RN4X’te ise telefonun sağına daha yakın
RN4 IR.jpg RN4X IR.jpg
  • ve tabii ki RN4 kutusunda RN4, RN4X üzerinde RN4X yazıyor :)

Yani benim telefonum 4X değil diye üzülmenin hiç bir anlamı yok… Hatta Kişisel görüşüm tamamen metal olması, kapakların vida ile güçlendirilmesi, ortada konumlanan kızılötesinin kumanda açısının daha rahat olması nedeniyle RN4 daha iyi bir model.

Xiaomi’nin satış politikası ise ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor.

Hong Kong, Singapur, Malezya, Hindistan, Endonezya ve MENA bölgelerinde Snapdragon işlemcili RN4 modeli satılıyor. Bu model bizim ülkemiz için en iyisi çünkü Band 20 desteği ile ülkemizdeki 4G ağlarına sorunsuz bağlanıyor. Birden fazla ülkede satılması ve kullanıcı sayısının çok olması nedeniyle de destek oldukça fazla. Bu bilgilere ek Hong Kong’ta satılan modelin 32/3 ve 64/4 olmak üzere iki farklı varyasyonu olduğunu da belirtelim. Bir ek bilgi daha ekleyelim ve bu bölgelerde ilk çıkan modellerin RN4X olark adlandırıdığını söyleyelim. Yani cihaz aslında RN4 olmasına rağmen kutusunda RN4X yazıyor. (İşte her şeyi karıştıran nokta tam olarak burası)

RN4 Global.jpg

Tayvan’da ise sadece MTK işlemcili RN4 modeli satılıyor. Bu model ise seri içerisindeki en kötü model gibi duruyor. Hem Band desteği yok hem de MTK işlemci pek çok kullanıcının bu modele uzak durmasına neden. İkinci el piyasası çok kötü.

RN4 Tayvan.jpg

Son olarak Mainland China! Çin’de ne isterseniz var RN4 (MTK) 3/32, 4/64 ve 3/64 olmak üzere 3 varyasyona sahip. RN4X ise 3/16 Snapdragoni 3/32 Snapdragon ve 4/64 MTK olmak üzere üç farklı versiyona sahip. Çin modellerinin hiç biri ise Band 20 desteği sunmuyor yani ülkemizdeki 4G ağlarına bağlanırken sorun yaşama ihtimaliniz var.

RN4X Ch.jpg RN4 Ch.jpg

Model isimleri zaten fazlasıyla karışık olduğu için teknik bilgilerine veya renk farklılıklarına hiç girmiyorum. Ancak sormak istediğiniz bir şey olur ise aşağıya yorum olarak belirtebilirsiniz.

Özetle Çin ve Tayvan dışında satılan ve üretim tarihine göre RN4 veya RN4X olarak adlandırılan global model cihazlar bizim ülkemizle tam uyumlu ve kullanılmasını tavsiye ettiğimiz model. Önemli olan isminin 4 veya 4X olması değil B20 band desteğinin bulunması ve Snapdragon işlemcili olması :)

Xiaomi Telefonlar

Blogdan Haberler