Miui 11 Tanıtıldı! İşte Bütün Yenilikler ve Güncelleme Alacak Cihazlar!

Xiaomi’nin uzun yıllardır üzerinde yatırım yaptığı ve cihazlarına giydirdiği Android camiasının en sevilen arayüzü Miui 11. sürüme güncellendi. Peki bu güncelleme ile cihazlarımıza hangi özellikler gelecek ve hangi cihazlar miui 11 alacak gibi bütün soruların cevapları haberimizde.

Tasarım: 

Tasarım konusunda Xiaomi sonunda daha temiz daha sade göz yormayan bir tasarıma imza atmış. Daha önceki gibi renkli cıvıl cıvıl göz yorucu tasarımları geride bırakan firma tasarım konusunda daha büyük kitlelere hitap edebilecek bir işe imza atmış. Daha modern bir tasarıma kavuşan arayüzün el değmeyen yeri kalmamış ve her kısım gözden geçirilmiş. İşlevsellik ve telefonların devasa boyutlara ulaşması ile tek elle kullanım özelliğine de büyük kafa yorulmuş. Yeni tasarım her türlü karmaşadan uzak oldukça basit, modern ve sade olmuş. Modern arayüz varolan karanlık modun da iyileştirilmesi ile daha göz dostu hale gelmiş. Xiaomi bazı rakiplerinin aksine karanlık modda lavivert gri gibi renkleri değil olması gerektiği gibi siyah rengi kullanıyor ve gerçek karanlık mod deneyimini kullanıcılarına sunuyor.

Şirket Milan Pro isminde bir yazı tipi tanıttı. Yazı tipinin şeklini kalınlığını istediğiniz gibi ayarlama şansını da sizlere sunuyor aynı zamanda. Bu yazı tipinin reddot 2019 ödülü aldığını da belirtmeden geçmeyelim. Aynı zamanda şirket içeriğe bağlı dinamik yazı tipi özelliğinin duyurusunu da yaptı.

Ortam Ekranı

Always On Display yani her zaman açık özelliği bir süredir Android cihazları süslüyordu. Xiaomi ise bir iki nesildir bu özelliğe cihazlarında yer verirken bütün firmalardan çok daha işlevsel ve kullanıcı dostu şekilde bunu yapıyordu. Miui 11 ile elden geçirilen işlevlerden bir tanesi de Ortam ekranı olmuş. Miui 11 ile birlikte ortam ekranını ekrandaki saati vb istediğimiz gibi özelleştirebileceğiz. İstediğimiz metni çizimi ortam ekranına taşıyabileceğiz. Cihazın neredeyse her alanında bir özelleştirme ve kişiselleştirme yapabiliyor olmamız bu arayüzünü farklı kılıyor.

Dinamik sesler 

Bu özellik ile birlikte artık bildirim ve zil sesleri vb daha doğal hale gelmiş. Zaman ve mekana göre seslerin değişiklik gösterdiğini seviyelerin değiştiğini göreceğiz.

Daha işlevsel ve Üretken Arayüz 

Miui 11 arayüzü içerisinde bulunan ve 3. parti uygulamalara ihtiyacımızı bitirecek işlevler güncellenmiş aralarına yenileri eklenmiş. Örneğin Mi Share kullanarak saniyede 82MB dosya aktarımı yapabileceğiz ki bu gerçekten başarılı bir değer. Mi Share sayesinde Xiaomi bilgisayarlar telefonlar arasında dosya aktarımı yapılabileceği gibi Oppo ve Vivo cihazlar da bu teknolojiyi destekleyecek. Son zamanlarda Çin’li üreticiler arasındaki işbirliği her geçen zaman artıyor bu olumlu bir gelişme. Popüler belge okuyucusu WPS ile işbirliğine gidilmiş ve bu uygulama arayüzün içerisinde gömülmüş. Slaytlar excel dosyaları pdf dosyaları artık 3. parti uygulama olmadan açabileceğiz. Yine Mi Baskı uygulaması ile yazıcılarla çok daha rahat eşleşebilecek çıktılarımızı daha kolay şekilde alabileceğiz.

Yeni güç tasarruf modu 

 

Şirket bu konuda pek bilgi vermedi ancak lansmanda paylaşılan bilgiye göre %5 şarj ile cihaz bütün günü çıkarabilecek kadar az enerji tüketecek bu mod aktifken. Bu gerçekten inanılmaz bir değer.

Çocuk Modu 

Her türlü olumsuzluk şiddet ve cinselliğin kol gezdiği internet ortamında çocuklarımızı güvende tutmak gerçekten hem zor hem de çok önemli. Bu konuda bir çok platform gerekli adımları atmaya başlamışken Xiaomi daha büyük bir adım atıyor ve cihaza çocuk modunu getiriyor. Çocuk modu ile çocuklar internetin zararlı içeriklerinden tamamen izole bir biçimde cihazda içerik tüketebilecek oyunlar oynayabilecek.

Bununla birlikte bütün Xiaomi temaları artık ücretsiz olacak. Xiaomi artık ücretli tema yayınlamaycak.

HANGİ CİHAZLAR MIUI 11 ALACAK?

Ekim Ortası 

Xiaomi: Mi 9, Mi 9 Transparent, Mi 9 SE, Mi MIX 3, Mi MIX 2S, Mi 8, Mi 8 Youth, Mi 8 Explorer’s Edition, Mi 8 (in-display fingeprint), Mi 8 SE, Mi MAX 3

Redmi: Redmi K20 Pro, Redmi K20 Pro Premium Edition, Redmi K20, Redmi Note 7, Redmi Note 7 Pro, Redmi 7

Ekim sonu 

Xiaomi: Mi 9 Pro 5G version, Mi CC 9, Mi CC 9 Meitu Custom Version, Mi CC 9e, Mi MIX 2, Mi Note3, Mi 6, Mi 6X

Redmi: Redmi 7A, Redmi 6 Pro, Redmi Note 5, Redmi 6A, Redmi 6, Redmi S2

Kasım Başı

Xiaomi: Mi MIX, Mi 5s, Mi 5s plus, Mi 5X, Mi 5C, Mi Note2, Mi PLAY, Mi Max 2

Redmi: Redmi Note 8, Redmi Note 8 Pro, Redmi 5 Plus, Redmi 5, Red Rice Phone 5A, Redmi Phone 4X, Redmi Note 5A Standard Edition, Redmi 5A High Edition

 

Xiaomi Telefonlar

Blogdan Haberler