Mi.Com TR Açıldı!

5/5

Xiaomi’nin resmi sitesi Mi.com sonunda Türkiye için yerelleştirildi ve Tamamen Türkçe olarak açıldı! Türkiye’den Mi.com adresine girmek istediğinizde www.mi.com/tr/ adresine yönlendiriliyorsunuz.

 

Xiaomi Türkiye’de ofis açmasının ardından bir distribütör atamış ve Xiaomi Türkiye ibaresini artık sıkça duymaya başlamıştık. Firmaya gelen eleştirilerden bir tanesi de “neden Global sitede Türkiye yok?” idi ve bugünden sonra bu eleştiriler de dinecektir. Artık Xiaomi ürünlerini özelliklerini olan biteni bizzat Xiaomi tarafından yönetilen Mi.com aracılı ile de ilk elden öğrenebilecek aynı zamanda ürünleri nereden nasıl satın alabileceğimizi de görebileceğiz.

 

4 comments

 1. chatin_62 dedi ki:

  [QUOTE=”sobig, post: 465737, member: 90355″]bence güzel bir haber, yıllardır tantanası yapıldı. malum firma sonunda distribütörlüğünü global çapta kabul ettirdi.

  resmi fan sitesi diye bir şey yok sadece fan sitesi. “Fan sites are unofficial MIUI sites built by passionate MIUI fans.”[/QUOTE]1.si bu yeni oluşturulan site ile Evo’nun bir alakası yok. Nereden satın alabilirim bölümüne bakarsanız ismi bile geçmiyor. Hoş geçmesi gerekir gerekmez orası ayrı bir konu. Şu andaki konumuz değil. Yani kabul ettirme diye bir durum yok. Tamamen Xiaomi’nin insiyatifi ve kontrolünde olan bir gelişme bu. Xiaomi yarın çıkıp başka biriyle anlaşır.
  Unofficial site kavramını da yanlış anlamışsınız. Orada söylenmek istenen şey, Fan sitelerinin Xiaomi’nin kontrolünde olmadığıdır. Ancak en.miui.com sitesi elbette kendi resmi siteleridir. Resmi fan sitesi denilen siteler ise, bu MIUI Fan sitesinin tanımış ve imtiyaz verdiği kısaca resmiyet verdiği sitelerdir. Dünyada onbinlerce fan sitesi var. Ancak en.miui.com sitesinde sadece resmiyet verdikleri sitelerin isimleri yer alır. Aynen bizim şu anda bulunduğumuz site gibi.

  Mi MIX 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 2. chatin_62 dedi ki:

  [QUOTE=”sobig, post: 466037, member: 90355″][USER=3]cantara[/USER] bey bir tek benim mesajım mı tartışma içeriği taşıyor acaba[/QUOTE]Ben cevap vereyim. Hayır sadece sizinki değil, başka mesajlar da silinmiş. Çünkü o mesajlar silinmiş olmasa ben sizinle daha derin tartışmalara girmek zorunda kalacaktım ve konu iyice dağılacaktı. Çünkü siz de, [USER=73175]snbsbrk53[/USER] arkadaşımız da maalesef anlamazlıktan geliyorsunuz. Şimdi ona da evet oradaydım ve otelde Evo ile ilgili hiçbir şey görmedim, promosyon ürünlerin hiçbirinde Evo yazısı dahi yoktu, Evo çalışanları da kendilerini tanıtmadı hatta hoşgeldiniz bile demediler, bir köşede kendi kendilerine oturdular ve Evo çalışanları olduğunu şimdi sizden duydum diye cevap yazacağım, tartışma uzayacak.

  Mayıs ayında 5.senemizi doldurmuş olacağız. Bu 5 yılda Xiaomi’nin Türkiye’de tanınması, insanların sahte ürünlerle kandırılmaması, orjinal ürünlere sahip olabilmeleri, Türkiye’nin Xiaomi tarafından tanınması v.s. v.s. için elimizden ne gelirse yaptık. MIUI romların Türkçe dile sahip olması da dahil. Çıkartın telefonlarınızı, hakkında bölümünde katkısı bulunanlar sekmesine bir göz atın. Oradaki isimler burada admin ve diğer yönetici arkadaşlarımızdır.
  İşin içinde olmadan da lütfen yazdıklarınızı dikkatli yazın. mi.com sitesinde Türkçe sayfaların açılmasında bizim ne gibi katkılarımız olduğunu bilmiyorsunuz. Bu bölümün açılması için neler yaptığımızı bilmiyorsunuz, sitenin nasıl açıldığını da bilmiyorsunuz. Hugo Barra ayrılmasaydı ve konuştuğumuz planlar hayata geçseydi neler olacağını bilmiyorsunuz. Size gözünüzde alelade sıradan bir site gibi görünen bu sitemizin, başta NaNa ve Hugo Barra olmak üzere yaptığımız işbirlikleri ve toplantılar hakkında zerre kadar fikriniz yok ve olamaz da. Buradan herşeyi de açık açık yazamıyoruz maalesef.
  Uzun lafın kısası, bizlerin katkısı olan bir şeyin başka birine maledilmesine elbette göz yumacak değiliz. Bu yüzden Türkçe sayfaların tadını çıkartın ve önümüzdeki aylardaki gelişmeleri takibe devam edin sadece. Bırakın Evo yetkili satıcılığına devam etsin, Türk Mi, distribütör olduğunu yazmaya devam etsin. Hediyeleri temin etmeye devam etsin. Bizler de burada şimdilik MIUI’nin akredite ettiği resmi bir site olarak devam edelim. Yukarıda Resmi derken neyi kastettiğimi yazmıştım. Sizin için resmi demek sadece Xiaomi tarafından yönetilen demek. Anlamazlıktan gelmeye devam edip her başvuruyu yapanın global site statüsü alabildiğini düşünmeye devam edebilirsiniz. Gerçi gösterin Türkiye’den bir tane daha site diyeceğim ama cevap gelmeyecek. Çünkü olmadığını ve olamayacağını biliyor ve bunun da resmi site sayıldığını anlamazlıktan geliyorsunuz.
  Lütfen cevap yazmayın. Yazsanız bile benim mesajım da dahil olmak üzere silinecektir. Çünkü amacınız bizim emeklerimizi, çalışmalarımızı hiçe sayıp bizleri tahrik ederek sadece tartışma çıkartmak.
  Lütfen konu başlığına uygun olarak devam etsin. Bakın şimdi bu haksız siteminize cevap yazdım, konu nereye geldi.

  Mi MIX 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 3. chatin_62 dedi ki:

  Bizim Evo ile herhangi bir sıkıntımız yok. Herkes bu konuyu kendi çıkarları doğrultusunda sanki bizim onlarla bir sorunumuz varmış gibi bir algı oluşturmaya çalışıyorlar. Bu doğru değil. Sanıyorum onlar bunu dile getirmekten, bizler de Xiaomi ismini yeni duymuş, bir şekilde buraya gelip bu mesajları okuyarak kafaları karışan arkadaşlar için anlatmaktan bıkmayacağız.
  Sorun 2014 yılında Hugo Barra’nın Google’dan Xiaomi’nin Globalleşmeden sorumlu başkan yardımcısı görevine getirilmesiyle başladı. İlk etapta Türkiye de dahil olmak üzere 10 ülke belirleyip kademe kademe bu ülkelere gireceklerini söyledi. Türkiye’ye de basına yansıtılmayan birkaç ziyarette bulundu. Kendisinin Genel Müdürlüğüne atanmış olduğu bir şirket te kuruldu. Gerçi 2016 yılında tasfiye edildi bu şirket. Daha öncesi de dahil olmak üzere geçen seneye kadar birçok şirket, Xiaomi’nin distribütörü olmak için Xiaomi’nin kapısını aşındırdı ama Xiaomi hepsini reddetti. Geçen seneye kadar hemen her sene birkaç firma Xiaomi Türkiye diye ortaya atıldı. N11’de bir mağaza açıldı, Doğa ben distribütörüm dedi v.s. v.s. Hatta adları sanları olmadığı, kendilerini sadece Xiaomi Türkiye diye tanıttıkları için bizlerin Behçetgiller diye isim taktığımız dolandırıcılar Instagram üzerinden öyle paylaşımlar yaptılar ki işin içinde olup yaptıkları paylaşımların tutarsızlıklarını görmesek bizler bile inanacaktık. Her yerde Mi logoları olan yemekli toplantılar, her gün bir şehirden olmak üzere o şehirde yaptıkları çalışmalar, eğitim faaliyetleri, arabalarındaki Mi logoları v.s. v.s. Yani onlarla Evo paylaşımlarını yanyana koyun, kesinlikle distribütör Behçetgillerdir dersiniz. Ama sonuçta başta kendi müdürleri (bizden kendilerine bu dolandırıcıların yakalanması konusunda savcılık için yardımcı olmamızı istediği için bu bilgiye sahibiz) ve çalışanları olmak üzere birkaç kullanıcıyı dolandırıp kayboldular. Biz olmasak (biz derken sadece burayı kastetmiyorum, Facebook ve diğer platformlardaki birçok gerçek Xiaomi severleri de kastediyorum) belki de çok büyük bir vurgun vuracaklardı.
  Hepsini ayrı ayrı yazmak istemiyorum. Hepsinin burada ayrı ayrı konularını bulabilir ve tüm gelişmelerin Evo’nun durumuyla aynı olduklarını görebilirsiniz. Bu nedenle Evo’ya da ilk etapta Xiaomi’nin gerçek tanıyanları tepkilerini gösterdiler. Tepki gösterdiler diyorum çünkü ne yaptıkları ne de söyledikleri, verdikleri sözler yerine gelmedi. Xiaomi girdiği her ülkede, günler öncesinden forumlarında ve sosyal medyada duyurular, etkinlikler düzenleyerek giriş yaptı. Türkiye hariç. Evo tarafından distribütör olduklarının basına duyurulması için bir lansman yapıldı, evlere şenlik. Genel müdür yardımcılarının yaptığı açıklamalar resmen bir faciaydı. Sanki 1 senedir Xiaomi’nin telefonlarını ithal edip satan ve garanti servisi konusunda oldukça kötü bir üne kavuşan onlar değilmiş te benmişim gibi verilen demeçler, KVK’nın verdiği hizmeti “ne yaptıklarını nasıl yaptıklarını, yaptıkları işin kalitesini bilemediğimiz” şeklinde nitelendiren demeçler, hele hele Xiaomi ile direkt olarak alakası olmayan bizim de tanıdığımız kişileri Xiaomi yetkilileri diye lanse etmeleri kendisini de bitirdi, Evo’nun iddialarını da bizim gözümüzde çürüttü. Son dönemlere kadar yaptıkları hiçbir lansman ya da etkinliğin Xiaomi tarafından hiçbir mecrada duyurulmaması da elimizi kuvvetlendiren deliller oldu. Öyle ya, madem Xiaomi’nin distribütörü olmuşlar ve lansman yapıyorlar, dükkan açıyorlar, mutlaka bunun Xiaomi tarafından da duyurulması gerekmez miydi? Hele hele Xiaomi’nin Türkiye için kurup, paylaşımlar yaptığı Mi.Turkiye adlı Instagram hesabından tek kelime edilemez miydi? Öyle ya Türkiye için yapılan önemli bir şeyin, Türkiye için kurulmuş bir hesaptan paylaşılmaması garip değil midir? İlk lansman’da tanıttıkları sahte Xiaomi yetkililerinin foyaları ortaya çıktığında, Mi Shop açılışında gelecekler ama şeklinde kurtarmaya çalıştıkları halde, Mi Shop açılışında hangi Xiaomi yetkilisi görüldü? Hani burada bizim resmi site oluşumuza at gözlüğü ve alaycı bir şekilde yaklaşan arkadaşlar var ya, şimdi o kıt anlayışları ile söylesinler bakalım; Xiaomi niçin “Reseller” şeklinde kendi mağazasının kapısının girişine kocaman bir tabela yazar? Siz bir mağaza açsanız kendi mağazanıza al-satçı yazar mısınız?
  Tüm bunların dışında Xiaomi ile olan yazışmalarda Xiaomi Türkiye’de distribütör ya da yetkili bir satıcımız yok diye niye cevap versin?

  İşte tüm bu delillerin ve daha yazmadığım daha nice delillerin ışığında Evo’ya rant peşinde olan açıkgöz bir girişimci olduğu gözüyle bakmaktan doğal ne olabilirdiki?

  Tabiki tüm bunlar, son zamanlardaki gelişmelerden önceki durumlardı. Şimdi durumlar değişti, Xiaomi, Evo’nun yetkili satıcısı olduğunu, açılan Mi Shop’ların yetkili Shop’lar olduğunu kabul etti. Bize de şimdi sadece saygı duymak düşer. Keşke herşey zamanında doğru düzgün yapılsaydı da bunlar yaşanmasaydı. Ancak Evo herşey değil. Turk Mi de işin içinde ve ayrıca Xiaomi de burada yeni bir yapılanma yolunda. Yakında zaten duyurulacaktır.

  Benim bilgilendirme için yazdıklarımı polemik haline getirip tartışmaya dönüştürmeye çalışanları görüyoruz. Ben tartışma açmak için değil, herkesin neyin ne olduğunu bilmesi için bilgilendirme yapıyorum sadece.

  Mi MIX 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 4. serkan_esk dedi ki:

  Site yoneticileri

  Sahsi gorusumdur, siz evo denilen firmayi bu sitede bi sekilde maşaları sayesinde tartismaya devam ettirdikce bugune kadar benim gibi adini sanini duymamis kisilerin beynine kazitiyorsunuz.

  Silme yetkisi sizde hesap soracak kisiyi banlama imkani da sizde. Geregini yapinki sayfalarca yazacaginiz yaziya ayiracaginiz zamani bizlere yardim etmeye ayirin

  MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

Önerilen makaleler