Lazer Yazıcılar Nasıl Çalışır ?

 

Merhaba Arkadaşlar ;
 
Bilim kurgu ve casus filmleri sayesinde, lazerleri, metal parçalarından dilimleyebilen veya düşman uzay gemileriyle smithereens’i patlatabilecek inanılmaz güçlü ışık ışınları olarak düşünüyoruz. Ancak küçük lazerler de çok daha kullanışlı bir şekilde yararlıdırlar CD ve DVD oynatıcılardaki disklerden sesleri ve video klipleri okurlar ve çoğu ofis bilgisayarı yazıcısının hayati parçalarıdırlar.
 
Lazer Yazıcı Nedir?
Lazer yazıcı, mürekkebin geleneksel kağıda yazdırılması yerine lazer ve elektriksel şarj modeli kullanan bir yazıcı türüdür.Lazer yazıcılar, tipik olarak inç başına 600 nokta veya daha yüksek çözünürlüklerle baskı projelerinin düzgünlüğünü ve karmaşıklığını arttırmıştır. Lazer yazıcı metin ve görüntüleri kağıda aktarmak için odaklanmış ışın veya ışık kullanan bir yazıcıdır. Popüler inanışın aksine, lazer görüntüleri kağıda dikkatlice yakmaz. Bunun yerine, kağıt yazıcıdan geçerken, lazer ışını fotoreseptör adı verilen silindirik bir tamburun yüzeyinde ateşlenir. Bu tambur, lazer ışınının vurduğu alanlarda ters çevrilmiş bir elektrik yüküne sahiptir. Lazer ışınının belirli bölgelerindeki yükü tersine çevirerek, lazer ışını fotoreseptör üzerine desen yazdırabilir.
Lazer Yazıcı Nasıl Çalışır?
Lazer Baskıda aşağıdaki adımlar yer alır
  • Temizleme: Bu işlem önceki görüntü bilgilerini ve toneri tamburdan çıkarır.
  • Koşullandırma: Korona teli, fotoreseptör tamburuna düzgün, pozitif bir şarj uygular.
  • Yazma: Basılacak görüntü, pozitif yükleri “oymak” ve negatif olanları bırakmak için bir lazer kullanılarak tambur üzerine çizilir. Bir yana, yazıcıdaki lazer LED veya LCS gibi ışık kaynakları kullanır.
  • Geliştirme: Mürekkep merdanesindeki toner, tamburla negatif yüklü alanlara çeken uygun bir şarjla iyonize edilir.
  • Aktarma: Tamburun toneri kağıda, pozitif iyonize bir alandan veya daha yeni yazıcılardaki bir aktarım silindiri tarafından aktarılır. Toner henüz kağıda kalıcı olarak yerleştirilmez ve son aşamayı gerektirir.
  • Kaynaştırma: Kağıda ve tonere iki kaynaştırıcı birimi tarafından ısı ve basınç uygulanır. Toner erir ve t-shirt’e aniron-on transferi yapmak gibi kağıda bastırılır.

Lazer Yazıcı Avantajları
  • Hız: Lazer yazıcı, sayfaları aninkjet yazıcıdan daha hızlı çıkarabilir.
  • Düşük maliyet: Zamanla, bir lazer yazıcı için toner maliyetleri mürekkep püskürtmeli yazıcı kartuşlarının doldurulmasından / değiştirilmesinden sayfa başına çok daha az olacaktır.
  • Sessiz çalışma: Lazer yazıcı genellikle düşük maliyetli mürekkep püskürtmeli yazıcılardan daha sessizdir.
  • En iyi kalite metin: Mürekkep püskürtmeli yazıcı yok – ne kadar olursa olsun – siyah metin ve çizgi grafikleri lazer yazıcı kadar net olacak.
Lazer baskı işleminde, lazer ışını fotoreseptör olarak bilinen mekanik silindir üzerinde ateşlenir. Bu, fotoreseptör üzerinde tonerle kaplanan bir desene neden olur. Elektrik yükleri nedeniyle, toner kağıda, üst baskıda kullanılan yazılım tarafından dikte edilen desenlerle yapışır. Son olarak, toneri kağıda kaynaştırmak için kağıt ısıtılır. Lazer yazıcılardaki en büyük farklardan biri, sıvı mürekkep yerine baskı için tozlaştırılmış bir toner elemanı kullanmalarıdır. Lazer yazıcılar daha yüksek baskı kapasitesine sahipken, yeni maliyetler de getirdiler. Günümüzün yazıcıları çok ileri düzeydedir ve genellikle fotokopi makineleri, faks makineleri ve tarayıcılar olarak da hizmet ederler, ancak düzenli olarak bakım ve işletim için de oldukça pahalıya mal olabilirler.

 

Xiaomi Telefonlar

Blogdan Haberler