IDC Yeni Raporunu Yayınladı. Xiaomi’den Rekor Büyüme, Huawei İse Apple’ı Geçti!

En büyük araştırma şirketlerinden birisi olan IDC (International Data Corporation = Uluslararası Veri Şirketi ) 2018 yılının ikinci çeyreğinde Akıllı Telefon pazarı hakkında bir rapor yayınladı. Rapora göre, 2018’in ikinci çeyreğinde küresel sevkiyatlar bir önceki yıla göre % 1,8 düşüşle 342 milyon adet oldu. Bu sırada Huawei Apple’ı geride bırakarak en büyük ikinci telefon üreticisi oldu ve Xiaomi geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %48.8 büyüme göstererek dönemsel bazda en hızlı ve en çok gelişme gösteren firma oldu.

Rapora göre, 2018’in ikinci çeyreğinde, Samsung’un cep telefonu sevkiyatı, % 20,9 pazar payı ile 71,5 milyon adede ulaştı. Ancak, geçen yılın aynı dönemine göre% 10,4 oranında düştü. Huawei’nin ikinci çeyrekte cep telefonu sevkiyatı % 15,8 pazar payı ile 54,2 milyon adet olarak gerçekleşirken , Apple’ın 41,3 milyon adet cep telefonu sevkiyatı ile pazar payı % 12,1′ oldu.

Tüm cep telefonu üreticileri arasında 2018 Yılının 2. çeyreğinde en hızlı büyüyen firma ise Xiaomi Oldu. 2018’in ikinci çeyreğinde, Xiaomi’nin cep telefonu sevkiyatı 31,9 milyon adede ulaştı ve pazar payı% 9.3 oldu. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre % 48,8 artmış. Bu agresif büyüme Oppo firmasını ise dördüncülük koltuğuna atmış.

 

 

Son olarak toparlarsak geçtiğimiz yıl 153 milyon akıllı telefon satışı yapan ve ülkemizde de pazar payını hızla arttıran Huawei bu yıl koyduğu 200 milyon hedefi doğrultusunda başarılı işlere imza atıyor. S8 serisi  Note 8 S9 Serisi ile istediği satış rakamlarına bir türlü ulaşamayan Samsung ise geçtiğimiz yıla göre kan kaybetmiş ve gidişata bakacak olursak kan kaybetmeye devam edip kısa orta vadede liderlik koltuğunu Huawei e devredebilir. Fiyat Performans canavarı ürünleriyle kullanıcıların gönlünde taht kuran “gönlümüzün efendisi ” Xiaomi ise istikralı büyümesini sürdürüyor. Mi 8 serisinin satışlarına başlanması Orta seviyede Redmi Note serisinin ve Mi A2 serisinin piyasaya çıkışıyla Xiaomi yılın 3. çeyreğinde bir büyüme rekoru daha kırabilir. Bakalım cep telefonu firmaları daralmaya başlayan pazarda hangi hamlelerle kendilerini nasıl konumlandıracak.

Xiaomi Telefonlar

Blogdan Haberler