Dexomark’tan Huawei Mate 10 Pro Kamerasına 97 Puan Geldi.

 

Huawei Mate 10 Pro, fotoğraf meraklıları için olağanüstü bir akıllı telefon. 12Mp RGB’yi  20Mp tek renkli sensörle birleştiren Leica ile birlikte geliştirilen çift kamera kurulumuna sahip olan  DxOMark Mobile, toplam 97 puanlık bir Skor elde etti. Bu, test ettiğimiz şu anda ikinci en iyi cihaz olan Mate 10 Pro, Google Pixel 2’nin arkasında yer aldı..

 Kamera özellikleri:

  • 12Mp RGB ve 20Mp tek renkli sensörler ile çift kam
  • Leica optikli çift f / 1.6 lensler
  • 2x kayıpsız yakınlaştırma
  • Faz tespiti ve lazer otofokus
  • Çift tonlu LED yanıp söner
  • 2160 @ 30fps (4k) / 1080p @ 30 / 60fps video

DxOMark Mobil testleri hakkında : DxOMark mühendisleri, akıllı telefon fotoğraf incelemelerinde puanlama ve analiz yapmak için kontrollü laboratuar ortamlarında ve doğal iç mekan ile dış mekan sahnelerinde 1500’den fazla test görüntüsü ve 2 saatten fazla video görüntüsünü yakalar ve değerlendirir. Bu makale, sınamanın en önemli sonuçlarını vurgulamak üzere tasarlanmıştır. 

Test özeti

Huawei Mate 10 Pro, Samsung Galaxy Note 8’in şu anda en yüksek Fotoğraf alt skoruyla eşleşen, olağanüstü bir Fotoğraf alt skoru olan 100 puan kazandığı, fotoğraf için mükemmel. Kapalı koşullardaki başlıca güçlü yanları iyi pozlamalar, hafif ama çekici bir bokeh efekti üreten çok iyi geniş diyafram modu  ve olağanüstü otofokus performansı. Huawei Mate 10 Pro, video modunda çok yetenekli bir performans gösterici ve 91 puanla video alt skoru elde ediyor. Video otofokus hızlı ve doğru, iyi izleme özellikleri ve genellikle düşük ses seviyeleri sunuyor.   

Parlak ışık

Açık havada veya parlak ışık koşullarında çekim yapan Huawei Mate 10 Pro, genelde gölge ve vurgulamanın detaylarının iyi korunduğu zorlu yüksek kontrastlı sahnelerde bile iyi hedef pozlama sağlıyor.

 

 

Beyaz dengesi genellikle doğru ve çok çerçevede tutarlıdır. Açık havada hafif bir sıcak renk dökülür ancak hoş görünür ve bazı fotoğrafçılar sıcak tonları takdir ederler. Renk oluşumunda ara sıra başarısızlıklar oluştuğunda , belirli renklerde aşırı doygunluk meydana gelebilir , ancak özellikle açık renk tonlarında bazı dış çekimlerde pembeye dönük kırmızı renkler oluşur. Doku ve detay, parlak ışıkta statik sahneler için mükemmel ve konu hareketini içeren sahnelerde daha düşük ayrıntı seviyeleri kaydedilmesine rağmen çok kabul edilebilir bir durumdur.  

Düşük ışık ve Flaş

Hem kapalı hem de çok düşük ışık koşullarındaki pozlamalar mükemmel, 20, 10, 5 ve 1 Lux’lik çok kullanışlı pozlamalarla mükemmel. Huawei Mate 10 Pro ayrıca , arkadan aydınlatmalı pencere portrenizin hem daha koyu portre nesnesi hem de arka planda daha parlak alanlar için güzel ayrıntılar sergilediği iç mekan resimleri arasında geniş bir dinamik aralıkl sunuyor.

 

 

 

Doku, iç mekan aydınlatma koşullarında çekilen statik sahnelerde ince detay kaybı oldukça kabul edilebilir bir durumdur. Hareketli sahneler Mate 10 Pro için biraz daha zorlayıcıdır, bu nedenle hareketi içeren süper-keskin çekimlerden sonra iyi ışık yakalamaya çalışın. Özellikle iç mekan aydınlatma koşullarında renk üretimi çok güçlüdür ve aşırı düşük ışıkta biraz daha doymuş olmasına rağmen sorun teşkil etmez.

 

 

Mate 10 pro’deki genel flaş sonuçları doğru beyaz dengesi ve renk sunumu ile iyi bir ayrıntı muhafazası ile güzel pozlamalar üreten mükemmel Flaş çıkışı çerçeveye iyi ortalanmış , çerçevelerin kapsama alanı köşelerde kabul edilebilir aydınlatma sağlıyor. Çok düşük ışık koşullarında flaş kullanıldığında , gölge bölgelerinde bazı parlaklık gürültüleri görülebilir ancak genel beyaz dengesi, renk oluşturma ve ayrıntı muhafazası iyi kalmaktadır.

 

Zoom ve Bokeh

Yakınlaştırma sırasında, Huawei Mate 10, yüksek kalitede bir dijital yakınlaştırma görüntüsü yakalamak için ikinci monokrom sensörünün ve hesaplamalı görüntülemenin yüksek 20Mp çözünürlüğünü kullanıyor. 2x yakınlaştırma faktörü ile ayrıntı koruması, Apple iPhone 8 Plus ve Samsung Galaxy Note 8 gibi optik zoom kullanan cihazlarda olduğu kadar iyi değildir, ancak aralarında çok fark yoktur ve tek lensli Google pixel’den belirgin şekilde kamera daha iyidir.. Bununla birlikte, 2x ayarının ötesine zoom kaydırıcısını ittiğinizde, ayrıntı kaybı daha belirgin hale gelir.

MATE 10 Pro 2x zoom

İPHONE 8 PLUS 2x zoom

GOOGLE PİXEL 2 2x zoom

 

Geniş Diyafram modu etkin olduğunda Huawei Mate 10 Pro doğru derinliği tahmin etme ve iPhone 8 Plus’ın Portre modundan daha iyi bir dokunuş olan iyi konu izolasyonu ile bir bokeh efekti oluşturma yeteneğine sahiptir. Geniş Diyafram ana konunun yanı sıra odak düzlemindeki diğer nesneleri de algılar, tekrarlanabilir ve kararlı sonuçlar verir. Yine de daha yakından inceleme altında görünen bazı eserler vardır ve parlak ışık altında çekilen bazı resimler az miktarda pozlamayı gösterir.

 

Bokeh Mate 10 Pro Geniş Diyafram Modu

Bokeh iphone 8 Plus Portre Modu

Video

Huawei Mate 10 Pro’nun video görüntüleri, tüm ışık koşullarında iyi pozlama, düşük ses seviyesi, hoş renkler ve doğru beyaz dengesi göstermektedir.. Otofokus hızlı ve doğru bir şekilde çalışır, iyi izleme ve video sabitleme kamera hareketine etkili bir şekilde karşı koyar. Dezenfeksiyon seviyesi, tüm ışık koşullarında oldukça düşüktür, tungsten aydınlatması altında çekimler göze çarpan turuncu bir şablon gösterir ve yüksek kontrastlı sahnelerde bazı görünür kırpma klipleri bulunur.

Fotoğraf puanları açıklandı

Huawei Mate 10 Pro, farklı ışık koşullarında performansının farklı yönlerini inceleyen testlerdeki puanlarından hesaplanan 100 toplam fotoğraf skoruna ulaşıyor. Bu bölümde, bu görüntü kalitesi alt puanlarına daha yakından bir göz atacağız.

Pozlama ve Kontrast (88)

88’lik mükemmel toplam pozlama skoru, düşük ışık skoru (83), kapalı puanı (93) ve dış puanı (89) içermektedir.

 

Huawei Mate 10 Pro, tüm ışık seviyelerinde iyi pozlama puanı elde etmekte.

 

Cihaz, iç aydınlatma koşullarında gerçekten mükemmel, arkadan aydınlık zorlu portremize mükemmel bir maruz kalma ve 5 lux’e kadar düşük ışık koşullarında iyi hedef maruz kalma özellikleri ile çok üst seviyede. Sadece 1 Lüks (etkili bir şekilde mum ışığı) aşırı düşük ışıkta olumlu sonuçlar ile çok iyi kalmakta.

 

Huawei Mate 10 Pro, tüm ışık seviyelerinde iyi pozlama puanı elde etmekte.

 

Dış mekan koşullarında, yüksek dinamik aralıklarla sahnelerde çok fazla başarı elde ettik, gölgelerde iyi ayrıntı koruma ve birçok çekimde öne çıkıyor. HDR görüntüleri için Google Pixel veya iPhone 8 kadar etkili değil , ancak birçok durumda çok yetenekli olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, ardışık çerçeveler üzerindeki bazı poz tutarsızlığı ve çoğunlukla arkadan aydınlatmalı yüksek kontrastlı sahnelerdeki ışığa karşı çekim sırasında ortaya çıkan bazı düşük pozlanmış çekimler de dahil olmak üzere bazı poz düzensizlikleri için puan kaybedildi.

Huawei Mate 10 Pro – HDR pozlama

Google Pixel – HDR Pozlama

Apple iPhone 8 Plus – HDR pozlama

 

Renk (86)

İç mekan (92) , açık havada (87) mükemmel renk sunumu ve aşırı düşük ışıkta (80) çok kabul edilebilir sonuç veren mate 10 Pro, renk için 86 çok iyi bir puan denilebilir. Huawei Mate 10 Pro’nun renk için ana gücü, her koşulda tutarlı ve tekrarlanabilir beyaz dengesi, hem iç mekan hem dış mekan koşullarında iyi renk bütünlüğü sağlamaktadır.

Beyaz dengesi tutarlı ve tekrarlanabilir olmasına rağmen, hem iç mekan hem dış mekan resimleri hafif bir sıcak renk tonunu gösteriyor ancak bunu bir avantaj veya dezavantaj olarak düşünün.Bu sizin  kişisel tercihinize bağlı. Kırmızı tonlarda özellikle belirgin olan bazen renk düzensizlikleri için de puan kaybedildi, hafif bir renk tonu nedeni ile çoğunlukla aşırı doymuş kırmızılar pembe hale geldi.

 

Huawei Mate 10 Pro

Google Pixel

Apple iPhone 8 Plus

 

Otofokus (96)

Tüm ışık koşullarında hızlı ve doğru olan otofokus için olağanüstü bir genel puan almış durumda Mate 10 Plus. Hem statik sahneler hem de nesne hareketi olan sahneler için performans, hem iç hem dış mekan aydınlatma koşullarında olağanüstü bir performans sergiledi. Çok düşük ışık koşullarında, statik sahnelerde 99  ve hareketli olan sahnelerde 94 puan elde edildi. Bu durum bu tür koşullar için halen muhteşem sonuçlar. Huawei Mate 10 Pro’nun otofokus özelliği neredeyse sıfır deklanşör gecikmesi ile çekim yaparak 30 ardışık kare boyunca odak çekimlerde sürekli çekim yapıyor.

 

Düşük ışıkta (20 Lux) otofokus düzensizliği ve hız: 30’u aşkın çerçevede ve çekimler arasında defocus sırasında Huawei Mate Pro 10’un neredeyse sıfır çekim gecikmesiyle çok hızlı bir şekilde odaklamasını ve her pozlamada odak görüntülerinde sürekli olarak iletilmesini sağladı.

Doku (67)

Mate 10 Pro, hem iç hem de dış mekan aydınlatma koşullarında statik sahnelerde en iyi sonuçlarla doku için şaşırtıcı olmasa da iyi bir skor elde etti. 1 ila 20 lux arasındaki daha düşük ışık koşullarında statik sahnelerde daha az ince ayrıntıyı korudu, ancak 1 lux’te % 50’nin üzerinde akustalık ( netlik ) ile 20 lux’de % 80’e yükselen cihazda,statik sahneler meydana geldi. Konu hareketiyle sahneleri değerlendirirken, açık havada çok parlak koşullarda büyük detaylar korundu. İçerideki sonuçlar çok kabul edilebilir bir durum, ancak hareketli sahnelerde çok düşük ışıklı görüntülerde (20 lux’in altında) gözle görülür bir ayrıntı kaybı yaşandı.

 

Işık durumuna ve sahnedeki hareket başına göre doku puanı.

 

Elde taşınan görüntülerde, laboratuardaki DxOMark test grafiğini kullanarak, çok parlak ışıkta (1000 lux) olağanüstü netlik, statik sahnelerde ve hatta 20 ila 10 lux’lük daha düşük ışık koşullarında elde edildi.

 

Huawei Mate 10 Pro, 1000 Lux

Huawei Mate 10 Pro, 20 Lux

Huawei Mate 10 Pro, 10 Lux

 

Gürültü (71)

Parlak ışık koşullarında elde edilen en iyi sonuçlarla gürültü için iyi bir puan. Işık gürültüsü, açık hava koşullarında gökyüzü gibi tek renk alanlarında% 100 çok az görülür, ancak sadece yakın incelemede gerçekten görülebilir ve genel imajdan etkilenmez. İç mekan aydınlatma koşullarında parlaklık gürültüsü daha fazla görünür ancak iç mekan aydınlatması altında 100 ila 20 lüks arasında makul derecede iyi kontrol edilir.Görüntü kalitesinde belirgin bir bozulma ancak 1 ila 5 lux arasındaki aşırı düşük ışıkta belirginleşiyor.

Huawei Mate 10 Pro, 100 Lux, kırpma                                        Huawei Mate 10 Pro, 20 Lux, kırpma                                      Huawei Mate 10 Pro, 5 Lux, kırpma

 

 

Yapılar (66)

Esnaflar için oldukça düşük, ancak kabul edilebilir 66 puan. En ciddi sorun, düzenli renkte, özellikle gökyüzünde düzenli olarak görülen engelleme efekti. Flare da bazen görünür, ancak genellikle yalnızca zorlu yüksek kontrastlı sahnelerde ışığı doğrudan gördüğünde.

 

Flash (84)

Hem flaş hem de karanlık aydınlatma koşullarında flaş kullanıldığında sürekli iyi sonuçlar veren flaş için çok iyi puan aldı.. Flaş resimlerin başlıca güçlü yönleri doğru pozlama, doğru ve tekrarlanabilir beyaz dengesi ve iyi kontrol edilen eserlerdir. Ancak yalnızca flaşlı portrelerde görünür, kırmızı göz efektide görülebilir. Bazı köşe gölgeleme oluşur ve gölge alanlarında gürültünün oluşmasına neden olur.

Yakınlaştırma (40)

İkinci bir telefoto lens olmamasına rağmen, Huawei Mate 10 Pro zoom için çok saygın bir puan elde etti. 2x yakınlaştırmada, 20Mp tek renkli sensör kullanılarak uygulanan kayıplı zum efekti, iPhone 8 Plus gibi ikinci bir telefoto objektife sahip çok parlak ışık koşullarında iyi detayların korunduğu yerlerde neredeyse aynı sonuç elde etti. Düşük ışık koşullarında 2x’de o kadar iyi değil, 100 lux’de ince detay kaybı ve 20 lux ve altındaki çok düşük ışıkta detay kaybı yüksek.

1000 lux’lik çok parlak koşullarda 4x zum çekimleri hemen hemen kabul edilebilir, ancak düşük ışıkta veya 8x’de herhangi bir aydınlatma koşulunda ayrıntı kaybı ve görünür lümen sesi gürültüsü görüntü kalitesini önemli derecede etkiliyor. Aşağıdaki resimlerden 8x yakınlaştırma ile görebilirsiniz, iPhone 8 Plus’ın telefoto lensi, orta menzilli zum çekimlerinde daha ince ayrıntılar elde etmek ve daha sonra zil sesi gibi daha az eser kalmasını sağlamak için daha iyi bir iş çıkarıyor.

Huawei Mate 10 Pro, 8x zoom

iPhone 8 Plus, 8x zoom

Bokeh (50)

Huawei Mate 10 Pro ‘ ın Geniş Diyafram modu açık ve kapalı ortamlarda arka plan bulanıklığı çokmiyi yapmakta. En önemli gücü çekici bir bulanıklığa sahip sığ derinliğidir. Bununla birlikte, sonuç tekrar tekrarlanabilir; ard arda gelen kararlı sonuçlarla elde edilen tutarlı sonuçlarla ve ön nesnenin etrafında çok az sayıda eser görülür, sonuçta hoş bir son portre elde edilir.

 

Mate 10 Pro’un bokeh simülasyon modu, portre çevresinde görülebilecek asgari eserlerle, ince ama çok cazip bir arka plan bulanıklığı etkisi sunuyor.

Video puanlar açıklandı

Huawei Mate 10 Pro video için çok yetenekli bir cihaz olmasına rağmen, genel olarak 81’in biraz daha düşük bir video alt puanıyla birlikte, fotoğraflarda olduğu gibi burada da o kadar güçlü değil. Pozlama (81), Renk (85), Özlü (89), Doku (48), Gürültü (77), Eserler (87) ve Stabilizasyon (86) kategorisindeki videolar arasındadır. Bekleme performansı, video için, tüm ışık koşullarında iyi izleme özellikleriyle, fotoğraflarda olduğu gibi hızlı ve hatasız otofokus sunuyor.

Renkli görüntü de hoş renkler ve her koşulda doğru beyaz dengesi ile çok iyi. Tungsten aydınlatması altında hareketsiz görüntülerde gördüğümüz hafif sıcak renkte film yine de çekimser olmasına rağmen çekici değil ve açık havada çekilen gökyüzünde hafif bir camgöbeği kayması görülüyor. Hedef pozlamalar genel olarak doğrudur, ancak parlak ışık koşullarında elde edilen en iyi pozlamalarla dinamik aralık biraz sınırlı yüksek kontrastlı sahneler çekimidir. İç ortam koşullarında video aşırı düşük ışığa maruz kaldığında bile  iyi ve oldukça kabul edilebilir bir sonuç veriyor.

Sonuç: Farklı (ama mükemmel) şekilde ikili kamera

RGB / tek renkli çift kamera konsepti ile Huawei, diğer üreticilerden farklı bir konsept izlemektedir. Ancak Mate 10 Pro’nun sınıfının en önde gelen hareketsiz görüntü sonuçları, Çinli üreticinin doğru yolda olduğunu göstermektedir. Mate 10 Pro, video modunda fotoğraflarla aynı seviyede değil, yine de oldukça sağlam bir video performansı sunuyor.

 

 

 

 

 

 

Xiaomi Telefonlar

Blogdan Haberler