Bit Hızı Nedir ?

Bit Hızı Nedir ? Bit Hızı Türleri nelerdir ?

 

 

 

 

 

Bit Hızı Nedir?

  • Bit hızı, bir video akışında kaç bitin (herhangi bir dijital ortamda temel bilgi birimleri) olduğunu ölçer. Her bir dosya boyutunu ölçtüğünüzde bit sayıyorsunuzdur; örneğin, 2 MB boyutunda bir dosya yaklaşık 11 milyon bitten oluşur.
  • Dosya boyutu toplam bit sayısını ölçerken, bit hızı videonun saniye başına bit sayısını ölçer.
  • Örneğin, videonun saniyede 1 megabit veya 1 Mbps bit hızı olabilir  bu videonun her saniyesinin 1.000.000 bit içerdiği anlamına gelir. Benzer şekilde, bit hızı saniyede 1 kilobit veya 1 kbps olabilir  bu videonun her saniyesi için 1000 bittir.

Bit Hızı Türleri ve Bit Hızı iki türe ayrılmıştır ,  Sabit Bit Hızı ve Değişken Bit Hızı ;

  • Sabit bit hızı

Sabit bit hızı (CBR) kodlaması, tüm video klip üzerinde ayarlanmış bir bit hızı korur, ancak çoğu durumda görüntü kalitesini sınırlar  özellikle karmaşık video segmentleri için.
CBR, karmaşık segmentler için yeterli veri ayırmadığından, akış için genellikle en uygun seçim değildir: bu, basit segmentlerde daha düşük kaliteli genel ve kullanılmayan kapasite ile sonuçlanır.
Örneğin, bir müzik parçasının kaliteli ses üretmek için tam bit hızına ihtiyaç duymayan sessiz bir bölümü varsa, CBR yine de aynı değeri kullanır böylece depolama alanını boşa harcar. Aynı şey karmaşık sesler için de geçerlidir; bit hızı çok düşükse, kalite düşer.

 

  • Değişken bit hızı

VBR varsayılan işleme modudur ve tipik olarak benzer bit hızlarında önemli ölçüde daha yüksek kalite üretir. VBR kodlamasının birincil yararı, medya dosyalarının daha karmaşık segmentlerine daha yüksek bir bit hızı ve basit segmentlere daha düşük bit hızları tahsis etmesidir.
Bit hızlarını eklemek ve süreye (saniye cinsinden) bölmek, dosya için ortalama bit hızını verir. Bu ortalama bit hızı genellikle eşdeğer CBR bit hızı ile karşılaştırılır. VBR kodlaması daha fazla işlem süresi gerektirse de, çoğu içerik için üstün görsel kalite üretir.Bit Hızı Nasıl Ölçülür?

  • Bit hızlarını saniyede bit (bps) cinsinden ölçeriz. Sayılar çok büyük olduğundan, genellikle saniyede megabit (Mbps)  saniyede milyonlarca bitlik setler hakkında bahsediyoruz.
  • Mbps işareti MBps’den farklıdır. Mbps saniyede megabit anlamına gelir. MBps saniyede megabayt anlamına gelir. İndirme ve yükleme hızları için Mbps kullanıyoruz.

 

Bit Hızı Nedir ? Bit Hızı Türleri nelerdir ?

 

Bit Hızı İçeriğinizin Kalitesini Nasıl Etkiler

Bit hızı, videonun kalitesini doğrudan etkiler. Daha yüksek bit hızları daha keskin videolar üretirken, daha düşük bit hızları daha bulanık videolar üretir, çünkü bit hızı her videoda ne kadar bilgi olduğunu kontrol eder.Bit hızı ayrıca son video dosyasının boyutunu da etkiler. Daha yüksek bit hızına sahip bir video 2.35 MB boyutuna sahipken, daha düşük bit hızına sahip video yalnızca 893 KB’dir. Aslında, daha büyük video, bit hızındaki farklılıklar ile aynı olan daha küçük olan videonun üç katı büyüklüğündedir.

Sonuç olarak ; 

Bit Hızı, bitlerin bir konumdan diğerine aktarılma hızını tanımlar. Başka bir deyişle, belirli bir sürede ne kadar verinin aktarıldığını ölçer. Bitrate ayrıca bir ses veya video dosyasının kalitesini de tanımlayabilir. Örneğin, 192 Kbps hızında sıkıştırılan bir MP3 ses dosyası daha geniş bir dinamik aralığa sahip olacaktır ve 128 Kbps hızında sıkıştırılmış aynı ses dosyasından biraz daha net ses çıkarabilir. Bunun nedeni, oynatmanın her saniyesi için ses verilerini temsil etmek için daha fazla bit kullanılmasıdır. Benzer şekilde, 3000 Kbps’de sıkıştırılan bir video dosyası, 1000 Kbps’de sıkıştırılan aynı dosyadan daha iyi görünecektir. Tıpkı bir görüntünün kalitesinin çözünürlükte ölçüldüğü gibi, bir ses veya video dosyasının kalitesi bit hızı ile ölçülür.

Xiaomi Telefonlar

Blogdan Haberler