Axon M, ZTE’nin İlk Çift Ekran Katlanabilir Telefonu Tanıtıldı

Çin’in üretici devlerinden olan ZTE, telefon dünyasına yeni bir soluk getirecek modeli Axon M tanıtımını yaptı.

ZTE, ABD’de bir etkinlikte Axon M modelinin tanıtımını yaptı. Katlanabilir akıllı telefon bilindik ama yeniden tanımlanmış bir tasarım ile telefon kullanım alışkanlıklarını değiştirmeyi hedefliyor.

Axon M, katlanabilir çift ekranlı 2011 yılında piyasaya sürülen android akıllı telefonu Kyocera Echo’yu hatırlatıyor.

Axon M, metal bir çerçeveye sahip ve normal akıllı telefonlardan daha kalın ve 230g’da daha ağır. Çift ekran bir çeşit menteşe mekanizması vasıtasıyla birleştirilmiş ve bu sayede katlanabilir ve açılabilir bir tasarıma bürünmüş. Menteşeler cihazı açtığınızda her açıda durabilecek kadar iyi ve hassa çalışıyor. Tamamen düz olacak konuma kadarda rahatlıkla açabiliyorsunuz.

ZTE Axon M Özellikleri

Axon M, her ikisi de Gorilla Glass 5 ile kaplı 5.2 inçlik iki ekrana sahip. Her biri 428 ppi çözünürlük ve 1.78: 1 en-boy oranıyla FHD çözünürlüğüne sahip.

Snapdragon 821 işlemci platformu tarafından desteklenmekte ve 4GB RAM ile güçlendirilmiş. Yerleşik depolama alanı 64GB ancak bir MicroSD kart yuvası sayesinde 256GB’a kadar arttırılabilir hafızaya sahip.

Axon M‘nin tasarımı sebebiyle, tuttuğunuz açı ve konuma bağlı olarak ön ve arka kamera olarak kullanılabilecek tek bir kameraya sahip. Görüntü sabitleme özelliği olan kamera 20MP çözünürlüğe sahip ve f1.8 diyafram açıklı bulunuyor.

Axon M, eğlence ve medya üzerine yoğunlaşarak ihtiyaç duyabileceğiniz özellikleri bu üründe toplamış.  Cihaz üzerinde çift hoparlörler ve özel bir HiFi ses çipi bulunuyor. Cihazın üst kısmında 3,5 mm‘lik bir ses jakı mevcut ve 3180mAh’lik bir pil kapasitesini şarj edebilmeniz için USB-C bağlantı noktası bulunuyor. Cihaz, pilin hızlı dolumu için QC 3.0 hızlı şarj özelliğini de desteklemektedir.

Axon M, Android 7.1.2 sürümü ile kutudan çıkarıyor.

Axon M Kullanımı

Axon M‘nin iki ekrana sahip olması, tek bir ekranlı cihaza kıyasla daha fazla verimlilik sunması anlamına geliyor. ZTE, üç farklı mod ile cihazı kullanabileceğimiz söylüyor ve tanıdık Android gezinme düğmelerinin yanında konumlandırılmış sanal “Axon M” düğmesini kullanarak  bu üç mod arasında geçiş yapabiliyoruz.

  1. Genişletilmiş Mod – Büyük bir A ile gösterilir; tek bir uygulama kullanıldığında daha fazla alanda işlem yapmak için kullanılır. Örneğin; YouTube’u açın ve bir ekranda videoları izlerken, diğer ekranda yorumları okuyabilirsiniz. Facebook veya bir e-posta uygulaması açtığınızda diğer ekran klavyeyi kullanabilirsiniz.
  2. Çift Mod – AB etiketi ile gösterilir, bu normal bölünmüş ekran kullanımına çok benzer, her uygulama bulunduğu ekranı tam olarak kaplayarak görev yapar. Her bir ekranda aynı uygulamanın kopyalarını çalıştırabilirsiniz. Buna bir örnek, Google Dokümanlar’dan bir slayt açabilir; slayt gösterime devam ederken siz ikinci ekranda diğer dosyaları gezmeye devam edebilirsiniz. Aynı zamanda bir belgeyi diğerine kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Eğlence için bir ekranda YouTube’da video izleyebilir ve diğer ekranda onunla ilgili tweet atabilirsiniz.
  3. Ayna Modu – AA etiketi ile gösterilir, bu mod, bir ekranda yapılan işlemi diğer ekrana da yansıtır. Örneğin, satranç gibi çok oyunculu oyunlar veya telefon çadır modundayken karşınızda ki başka biriyle aynı videoyu izleyebilirsiniz.

 

Xiaomi Telefonlar

Blogdan Haberler