Android Oreo, Resmiyete Kavuştu

Android Oreo resmiyete kavuştu, Google hiç kimseyi şaşırtmayarak Android 8.0 sürümünün adının Android Oreo olacağını resmi olarak açıkladı.

Oreo ismi Nabisco tarafından lisanslı bir isim. Bu da Google’in bu isim için de neredeyse her sürümde yaptığı  bir ortaklık anlaşması yapmış. Peki kimler Android görünümlü KitKat barlarını hatırlıyor? Bunu Oreo’da da görecek miyiz acaba?

Oreo isminin alternatifleri olarak Ozark Pudding veya Oliebol’un da kullanılabileceği konuşulan konular arasındaydı. Anlaşılan Andro severler bu iki isimden birisinin seçilmediğine epey sevinmiş gibiler.

[foogallery id=”2080″]

 

Peki Android Oreo ile neler sunulacak? Bilmeyenler için hızlı bir özeti aşağıda bulabilirsiniz.

Her şeyden önce Android Oreo, iki konu hakkında iddialı olacak. Bunlardan ilki batarya ömrü diğeri ise güvenlik. Android cihazların batarya ömrünü artırmak isteyen Google, Android Oreo ile birlikte arka plan uygulamalarının pil tüketimini kontrol altına alan bir algoritma ile gelecek. Bunun yanında Bluetooth ile ses aktarımını iyileştirecek ve güvenlik cephesini iyileştirmek için Google Play koruyucusu ‘nu (protect) Android Oreo için tasarlanan uygulamaların yaşam döngüsünün içerisine yarleştirecek. Böylelikle mobil cihaz ve uygulama güvenliği artırılacak.

Oreo daha hızlı bir önyükleme hızı da sunuyor. Daha önceden bu sürümün test edildiği bir Pixel’de ön yükleme hızının 2 kat arttığı gözlemlendi. Ekstra olarak Oreo daha iyi bir otomatik doldurma deneyimine sahip olacak ve Android Instant Apps desteğine kavuşacak.

Uyarlanabilir bildirim noktaları, picture-in-picture modu için daha geniş destek, 60’dan fazla yeni emoji, ortam bildirimleri ve hızlı ayarlar menüsü için yeni bir görünüm, yeniden tasarlanmış ayarlar menüsü, uyarlanabilir simgeler, bildirim gibi bazı kullanıcılara yönelik eklemeler de var.

Android 8’in bu son sürümü, diğer Android O geliştirici önizlemelerinde daha önce görmediğimiz pek çok değişikliği sunmayacak. Temelde daha önce gördüklerimizin çok daha istikrarlı bir versiyonu sunulacak.

 

Oreo Eclipse

Oreo Eclipse

Peki gel gelelim en çok merak edilen soruya. Telefonunuz Oreo güncellemesini ne zaman alacak ? Google güncellemenin şimdiki tüm Pixel ve Nexus cihazlar, Google Pixel, Pixel XL, Pixel C, Nexus 6P, Nexus 5X, veNexus Player için kısa bir zaman dilimi içerisinde başlayacağını söylüyor. Eğer Android Beta’ya kayıtlıysanız cihazınız otomatik olarak Oreo’nun istikrarlı bir yapısına güncellenecek.

Google da ortaklarıyla “yakın işbirliği içinde” olduğunu ve 2017 yılı sonunda cihazları yeni sürüme geçirmek ve yeni Oreo’lu cihazlar üretmek için  Huawei, HTC, Essential, General Mobile, HMD Global, Kyocera, LG, Motorola, Samsung, Sharp ve Sony gibi donanım üreticilerinin hepsinin Oreo sürümüne yükseltilmesinin planlandığı kaydediliyor.

Kaynak: Authority

Peki sizler Oreo hakkında ne düşünüyorsunuz?

Xiaomi Telefonlar

Blogdan Haberler