Akıllı Telefonlarda Sıvı Soğutma Sistemi Nasıl Çalışır ?

Akıllı Telefonda Sıvı Soğutma Sistemi Nasıl Çalışır ?

Merhaba Arkadaşlar ;

Akıllı telefonlara gelen eklentiler ve yeni özelliklerle birlikte bir başkalaşım süreci meydana geldi. Artık mobil cihazlarda üst düzey grafik kalitesine sahip oyunlar da oynanır hale gelmiştir. Akıllı telefon firmaları bu bağlamda kullanıcıların daha iyi oyun performansı alabilmesi için donanımlar konusunda değişikliğe gitmiştir. Cihazların ısınma sorunun çözülebilmesi için su soğutma sistemi geliştirilmiştir. Kulağa her ne kadar garip gelse de Çin merkezli üreticiler bu sisteme yeni amiral gemilerinde sıklıkla yer vermektedir.

Sıvı soğutma nedir?

Akıllı telefonlarda sıvı soğutmanın arkasındaki temel prensip, ısı yayılımı üzerinde çalışır. Soğutma sistemi içinde sıvı olan bir ısı borusundan oluşur. Bu sıvı yonga setinden ısıyı emerek buharlaşır. Isı daha da dağıtılır ve ortam sıcaklığı korunur.

 

Akıllı Telefonda Sıvı Soğutma Sistemi Nasıl Çalışır ?

 

Hangi Sıvılar Kullanılır?

Su, deiyonize su, glikol / su çözeltileri ve florokarbonlar ve PAO gibi dielektrik sıvılar en yaygın olarak kullanılan ısı transfer sıvılarıdır. Çoğu telefon su kullanır. Kullanılan su miktarı çok daha azdır, esasen her zaman buhar formundadır, bu nedenle bu sistemlere buhar soğutmalı sistemler de denir .

Nasıl çalışır ?

Telefonlar ısıyı dağıtmak ve CPU’dan uzaklaştırmak için bir bakır termal ısı borusu kullanır. Bu, telefon yüksek yoğunluklu görevler yaparken devreye girer. Bunlar, oyun oynama ve hatta medya oynatma gibi görevleri içerebilir. Bakır boru çok küçük miktarda sıvıya sahiptir.Soğutma, yoğuşma yoluyla gerçekleşir. Yoğuşma, soğutulduğunda buharın sıvıya dönüşmesidir.

 

Akıllı Telefonda Sıvı Soğutma Sistemi Nasıl Çalışır ?

 

İşlemci ısındıkça, sıvı ısınır ve buhara dönüşür, böylece CPU’dan ısıyı emer. Bu buhar daha sonra ısı borusunun karşı ucuna gider. Bu uç CPU’dan daha uzakta ve daha serindir. Buhar ısıyı dağıtarak sıvı forma dönüştürür. Bu işlem süreklidir ve ısıyı konsantre bir alandan çok daha geniş bir alana yaymak ve dağıtmak için çalışır, böylece tüm sistemi daha hızlı ve daha verimli bir şekilde soğutur.

 

 

Xiaomi Telefonlar

Blogdan Haberler