Akıllı Telefon Pazarı 2023 Yılında Toparlanacak Mı?

Akıllı telefon pazarı, 2022 yılında pandeminin etkisiyle büyük bir daralma yaşadı. Küresel akıllı telefon sevkiyatları, yılın son çeyreğinde yüzde 18,3 düşerek 300,3 milyon adede geriledi ve yıl boyunca yüzde 11,3 azalarak 1,21 milyar adede indi. Bu rakam, 2013 yılından bu yana en düşük seviye olarak kaydedildi. Peki akıllı telefon pazarı 2023 yılında toparlanabilecek mi? Bu yazımızda bu sorunun cevabını arayacağız.

Akıllı Telefon Pazarının Durumu

Akıllı telefon pazarının daralmasının arkasında birçok faktör var. Bunlardan ilki, pandemi nedeniyle tüketici talebinin azalması. Tüketiciler, ekonomik belirsizlikler ve enflasyon karşısında akıllı telefon alımını ertelediler veya daha ucuz modellere yöneldiler. Ayrıca akıllı telefonların ömrü uzadığı için değiştirme oranları da düştü.

Bir diğer faktör ise küresel yarı iletken kıtlığı. Akıllı telefon üreticileri, yarı iletken tedarikinde yaşanan sıkıntılardan dolayı üretim kapasitelerini azaltmak veya fiyatlarını artırmak zorunda kaldılar. Bu da akıllı telefon pazarının büyümesini engelledi.

Akıllı Telefon Pazarının Geleceği

Akıllı telefon pazarının geleceği hakkında farklı tahminler var. Bazı araştırma şirketleri, akıllı telefon pazarının 2023 yılında toparlanacağını ve büyüme trendine gireceğini öngörüyor. Örneğin IDC, akıllı telefon pazarının 2023 yılında yüzde 2,8 büyüyeceğini ve 1,24 milyar adet seviyesine çıkacağını tahmin ediyor. Bu büyümenin arkasında ise yeni teknolojilerin ve özellikle de 5G’nin rol oynayacağı belirtiliyor.

Bazı araştırma şirketleri ise akıllı telefon pazarının 2023 yılında da durgun kalacağını veya çok az büyüyeceğini savunuyor. Örneğin Counterpoint Research, akıllı telefon pazarının 2023 yılında sadece yüzde 2 büyüyeceğini ve 1,23 milyar adet seviyesine ulaşacağını öngörüyor. Bu tahmin ise daha önce yapılan yüzde 6’lık büyüme tahmininden aşağıya revize edildi. Counterpoint Research’e göre makroekonomik zorluklar ve tüketici zayıflığı akıllı telefon sektörünü baskılamaya devam edecek.

Sonuç

Akıllı telefon pazarının geleceği hakkında kesin bir şey söylemek zor. Ancak pandeminin etkisinin azalması, aşıların yaygınlaşması, yarı iletken tedarikinin iyileşmesi ve yeni teknolojilerin gelişmesi gibi faktörler akıllı telefon pazarına olumlu katkı sağlayabilir. Öte yandan ekonomik belirsizlikler, enflasyon, rekabet ve tüketici davranışları gibi faktörler de akıllı telefon pazarını ciddi anlamda etkilemeye devam edecektir.

Xiaomi Telefonlar

Blogdan Haberler